Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
HON® Ignition® 2.0 Upholstered Mid-Back Task Chair With Lumbar Supports 300 lb, 17" to 22" Seat, Black Vinyl Seat/Back, Base
Manufacturer Number: I2UL2AU10TK
Number: HON-I2UL2AU10TK
Add item to cart:
$924.00
/ Carton
Ships next day
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | HON-I2UL2AU10TK |
| Description: | HON® Ignition® 2.0 Upholstered Mid-Back Task Chair With Lumbar Supports 300 lb, 17" to 22" Seat, Black Vinyl Seat/Back, Base |
| Additional Information: |
Choose one of four synchro-tilt control types for a natural recline. Upholstered back provides excellent support and a sleek look. Adjustable lumbar support customizes your lower back comfort. Tilt tension controls the rate and ease of recline. Upright tilt lock secures the chair in the many upright positions. 360-degree swivel provides freedom of movement in any direction. Pneumatic seat height adjustment moves the seat up and down to adapt to various body heights. Ignition fits anyone, any task, any space. Tilt functionality with tension regulator allows you to control the rate and ease of recline. Upright-position tilt-lock makes it easy to achieve the proper, task-specific posture. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | I2UL2AU10TK |
| Manufacturer Name: | THE HON Company |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | Mexico |
| Unspsc | 48101915 |
| Warranty | Backed by the HON Full Lifetime Warranty. |
| Base/Frame Color | Black |
| Base/Frame Material(s) | Plastic |
| Special Features | Vinyl |
| Seat Color | Black |
| Posture Lock | No |
| Arm Height From Seat | 11" |
| Caster/Glide Details | Five Dual-Wheel Casters |
| Product Compostability Indicator | N |
| Disclaimer Statement | Casters supplied with this chair are not suitable for all floor types. |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | Yes |
| Compliance Standards | Level 2 Certified, Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards, Meets or Exceeds ISTA Performance Standards, SCS Indoor Advantage Certified, SCS Indoor Advantage Gold Certified |
| Overall Depth Maximum | 28.5" |
| Seat Width Maximum | 20" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 27% |
| Total Recycled Content Percent | 28% |
| Arms Included | Yes |
| Back Color | Black |
| Asynchronous Control | No |
| Seat Depth Minimum | 16" |
| Recommended Application Area(s) | General Office & Task |
| Seat Glide Mechanism | Yes |
| Arm Type | Padded T-Bar |
| Multi-Task Control | No |
| Integral Lumbar Support | Yes |
| Back Surface Material Family | Vinyl |
| Armrest Color | Black |
| Back Width Maximum | 19" |
| Dual-Action Tilt | No |
| Distance Between Arms | 20" |
| Seat Surface Material | Vinyl |
| Back Height Maximum | 29" |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 1% |
| Arm Adjustability | Height, Width |
| Weight Capacity | Supports Up to 300 lb |
| Seat Height Maximum | 22" |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Armrest Material | Polyurethane |
| Overall Height Maximum | 45" |
| Back Height Adjustment | No |
| Back Surface Material | Vinyl |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Tilt Tension/Tilt Lock | Yes |
| Overall Width Maximum | 28" |
| Global Product Type | Office Chairs |
| Knee Tilt | No |
| Seat Depth Maximum | 19" |
| Seat Height Minimum | 17" |
| Color Family | Black |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Seat Surface Material Family | Vinyl |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 7.31997 |
| Height: | 26.0 |
| Length: | 30.375 |
| Shipping Dimensions: | 30.375" x 13.75" x 26.0" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 6.28418 |
| Weight: | 46.0 |
| Width/Diameter: | 13.75 |

0
