Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
HON® Ignition® 2.0 Upholstered Mid-Back Task Chair 17" to 21.5" Seat Height, Black Fabric Seat/Back, Ships in 7-10 Business Days
Manufacturer Number: I2U2AHCU10TK
Number: HON-I2U2AHCU10TK
Add item to cart:
$847.00
/ Carton
Ships next day
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | HON-I2U2AHCU10TK |
| Description: | HON® Ignition® 2.0 Upholstered Mid-Back Task Chair 17" to 21.5" Seat Height, Black Fabric Seat/Back, Ships in 7-10 Business Days |
| Additional Information: |
Choose one of four synchro-tilt control types for a natural recline. Upholstered back for cushioned comfort with a welcoming appearance. Tilt tension regulator to control the rate and ease of recline. Tilt lock to secure the chair in the upright position. 360-degree swivel for freedom of movement in any direction. Pneumatic seat-height adjustability to accommodate various body heights. Adjustable arms. Ignition fits anyone, any task, any space. Tilt functionality with tension regulator allows you to control the rate and ease of recline. Upright-position tilt-lock makes it easy to achieve the proper, task-specific posture. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | I2U2AHCU10TK |
| Manufacturer Name: | THE HON Company |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | Mexico |
| Unspsc | 56101720 |
| Warranty | Backed by the HON Full Lifetime Warranty. |
| Base/Frame Color | Black |
| Base/Frame Material(s) | Plastic |
| Special Features | Fabric Upholstery |
| Seat Color | Black |
| Posture Lock | No |
| Back Fill Material | Foam |
| Seat Fill Material | Foam |
| Arm Height From Seat | 10.25" |
| Caster/Glide Details | (5) Dual-Wheel Swivel Casters |
| Product Compostability Indicator | N |
| Disclaimer Statement | Casters supplied with this chair are not suitable for all floor types. |
| Weight (Fully Assembled) | 46 lbs |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | Yes |
| Compliance Standards | Level 2 Certified, Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards, Meets or Exceeds ISTA Standards, SCS Indoor Advantage Certified, SCS Indoor Advantage Gold Certified |
| Overall Depth Maximum | 28.5" |
| Seat Width Maximum | 20" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 11% |
| Total Recycled Content Percent | 15% |
| Arms Included | Yes |
| Back Color | Black |
| Asynchronous Control | No |
| Recommended Application Area(s) | General Office & Task |
| Seat Glide Mechanism | Yes |
| Arm Type | Padded Adjustable T-Bar |
| Multi-Task Control | No |
| Integral Lumbar Support | No |
| Back Surface Material Family | Fabric |
| Armrest Color | Black |
| Back Width Maximum | 19" |
| Dual-Action Tilt | No |
| Distance Between Arms | 20.75" |
| Compatible Flooring Type(s) | Hard Flooring, High-Pile Carpet, Low-Pile Carpet |
| Seat Surface Material | Fabric |
| Back Height Maximum | 25" |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 4% |
| Arm Adjustability | Height, Width |
| Overall Height Minimum | 39.5" |
| Weight Capacity | Supports Up to 300 lb |
| Seat Height Maximum | 21.5" |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Armrest Material | Plastic |
| Overall Height Maximum | 43.75" |
| Caster/Glide Surface Texture | Hard |
| Back Height Adjustment | No |
| Back Surface Material | Fabric |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Tilt Tension/Tilt Lock | Yes |
| Overall Width Maximum | 28.75" |
| Global Product Type | Office Chairs |
| Knee Tilt | No |
| Seat Depth Maximum | 18.88" |
| Seat Height Minimum | 17" |
| Book Box Indicator | No |
| Color Family | Black |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Seat Surface Material Family | Fabric |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 7.31997 |
| Height: | 30.375 |
| Length: | 26.0 |
| Shipping Dimensions: | 26.0" x 13.75" x 30.375" |
| Upc Code: | 00194446277659 |
| Case Cube: | 6.28418 |
| Weight: | 46.0 |
| Width/Diameter: | 13.75 |

0
