Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
HON® Ignition® 2.0 Upholstered Mid-Back Task Chair 17" to 21.25" Seat Height, Basalt Fabric Seat/Back, Ships in 7-10 Business Days
Manufacturer Number: I2U2AHAX25TK
Number: HON-I2U2AHAX25TK
Add item to cart:
$847.00
/ Carton
Ships next day
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | HON-I2U2AHAX25TK |
| Description: | HON® Ignition® 2.0 Upholstered Mid-Back Task Chair 17" to 21.25" Seat Height, Basalt Fabric Seat/Back, Ships in 7-10 Business Days |
| Additional Information: |
Choose one of four synchro-tilt control types for a natural recline. Upholstered back for cushioned comfort with a welcoming appearance. Tilt tension regulator to control the rate and ease of recline. Tilt lock to secure the chair in the upright position. 360-degree swivel for freedom of movement in any direction. Pneumatic seat-height adjustability to accommodate various body heights. Adjustable arms. Ignition fits anyone, any task, any space. Tilt functionality with tension regulator allows you to control the rate and ease of recline. Upright-position tilt-lock makes it easy to achieve the proper, task-specific posture. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | I2U2AHAX25TK |
| Manufacturer Name: | THE HON Company |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | Mexico |
| Unspsc | 56101720 |
| Warranty | Backed by the HON Full Lifetime Warranty. |
| Armrest Material | Plastic |
| Seat Width Maximum | 20" |
| Base/Frame Material(s) | Plastic |
| Seat Fill Material | Foam |
| Weight Capacity | Supports Up to 300 lb |
| Dual-Action Tilt | No |
| Seat Height Minimum | 17" |
| Back Height Maximum | 25" |
| Color Family | Gray |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 3% |
| Back Width Maximum | 19" |
| Back Fill Material | Foam |
| Compatible Flooring Type(s) | Hard Flooring, High-Pile Carpet, Low-Pile Carpet |
| Seat Depth Maximum | 18.88" |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Recommended Application Area(s) | General Office & Task |
| Posture Lock | No |
| Integral Lumbar Support | No |
| Compliance Standards | Level 2 Certified, Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards, Meets or Exceeds ISTA Standards, SCS Indoor Advantage Certified, SCS Indoor Advantage Gold Certified |
| Arm Height From Seat | 10.25" |
| Overall Depth Maximum | 28.5" |
| Product Compostability Indicator | N |
| Overall Height Maximum | 43.75" |
| Multi-Task Control | No |
| Seat Height Maximum | 21.5" |
| Distance Between Arms | 20.75" |
| Asynchronous Control | No |
| Book Box Indicator | No |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Armrest Color | Black |
| Arm Type | Padded Adjustable T-Bar |
| Arms Included | Yes |
| Knee Tilt | No |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | Yes |
| Arm Adjustability | Height, Width |
| Seat Depth Minimum | 16.25" |
| Seat Surface Material | Fabric |
| Disclaimer Statement | Casters supplied with this chair are not suitable for all floor types. |
| Base/Frame Color | Black |
| Special Features | Fabric Upholstery |
| Seat Glide Mechanism | Yes |
| Global Product Type | Office Chairs |
| Overall Height Minimum | 39.5" |
| Back Surface Material Family | Fabric |
| Seat Color | Basalt |
| Weight (Fully Assembled) | 46 lbs |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Caster/Glide Surface Texture | Hard |
| Back Height Adjustment | No |
| Seat Surface Material Family | Fabric |
| Back Surface Material | Fabric |
| Caster/Glide Details | (5) Dual-Wheel Swivel Casters |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 12% |
| Total Recycled Content Percent | 15% |
| Tilt Tension/Tilt Lock | Yes |
| Overall Width Maximum | 28.75" |
| Back Color | Basalt |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 7.31997 |
| Height: | 30.375 |
| Length: | 26.0 |
| Shipping Dimensions: | 26.0" x 13.75" x 30.375" |
| Upc Code: | 00194446437015 |
| Case Cube: | 6.28418 |
| Weight: | 46.0 |
| Width/Diameter: | 13.75 |

0
