Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Furniture > Chairs, Stools & Seating Accessories > Chairs/Stools
Furniture > Reception Seating & Sofas
Furniture > Reception Seating & Sofas > Reception Seating & Sofas
Furniture > Reception Seating & Sofas
Furniture > Reception Seating & Sofas > Reception Seating & Sofas
HON® Ignition® Series Mesh Back Mobile Stacking Chair Fabric Seat, 25 x 21.75 33.5, Carolina/Fog/White, Ships in 7-10 Bus Days
Manufacturer Number: I2S6FHFL21K7
Number: HON-I2S6FHFL21K7
Add item to cart:
$676.00
/ Carton
Ships next day
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | HON-I2S6FHFL21K7 |
| Description: | HON® Ignition® Series Mesh Back Mobile Stacking Chair Fabric Seat, 25 x 21.75 33.5, Carolina/Fog/White, Ships in 7-10 Bus Days |
| Additional Information: |
Multipurpose chair stacks up to four high for space-efficient storage. Breathable mesh back offers comfort and support. Fabric upholstered seat with Nano-Tex® for superior stain resistance. Easily mobile on four dual-wheel casters. Simple assembly with no tools required. Ignition addresses the needs of the total office with executive, work, task and guest seating solutions. Contoured seat and back reduce pressure points. Height- and width-adjustable arms provide a custom fit. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | I2S6FHFL21K7 |
| Manufacturer Name: | THE HON Company |
| Suggested List Price: | $676.00 |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 56101720 |
| Warranty | Backed by the HON Full Lifetime Warranty. |
| Base/Frame Color | Designer White |
| Base/Frame Material(s) | Steel |
| Special Features | Blended Fabric Seat Upholstery |
| Seat Color | Carolina |
| Posture Lock | No |
| Seat Fill Material | Foam |
| Arm Height From Seat | 7.25" |
| Caster/Glide Details | Four Dual-Wheel Casters |
| Product Compostability Indicator | N |
| Disclaimer Statement | Casters supplied with this chair are not suitable for all floor types. |
| Weight (Fully Assembled) | 20 lb |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | No |
| Compliance Standards | Level 2 Certified, Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards., SCS Indoor Advantage Certified, SCS Indoor Advantage Gold Certified |
| Overall Depth Maximum | 21.75" |
| Seat Width Maximum | 18.25" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 14% |
| Total Recycled Content Percent | 17% |
| Arms Included | Yes |
| Back Color | Fog |
| Asynchronous Control | No |
| Recommended Application Area(s) | Guest/Reception & Lounge |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Arm Type | Loop |
| Multi-Task Control | No |
| Integral Lumbar Support | No |
| Back Surface Material Family | Mesh |
| Armrest Color | Designer White |
| Back Width Maximum | 18.25" |
| Dual-Action Tilt | No |
| Distance Between Arms | 21.5" |
| Compatible Flooring Type(s) | Hard Flooring, High-Pile Carpet, Low-Pile Carpet |
| Seat Surface Material | Fabric |
| Back Height Maximum | 18.13" |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 3% |
| Arm Adjustability | Fixed |
| Weight Capacity | Supports Up to 300 lb |
| Seat Height Maximum | 18.75" |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Armrest Material | Plastic |
| Overall Height Maximum | 33.5" |
| Stacking Density | Up to 4 |
| Back Height Adjustment | No |
| Back Surface Material | Mesh |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Tilt Tension/Tilt Lock | No |
| Overall Width Maximum | 25" |
| Global Product Type | Guest & Reception Chairs |
| Knee Tilt | No |
| Seat Depth Maximum | 17.38" |
| Color Family | Blue |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Seat Surface Material Family | Fabric |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 1.44133 |
| Height: | 49.08 |
| Length: | 26.5 |
| Shipping Dimensions: | 26.5" x 25.81" x 49.08" |
| Upc Code: | 00196235841232 |
| Case Cube: | 19.42651 |
| Weight: | 28.0 |
| Width/Diameter: | 25.81 |

0
