Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
HON® Ignition® 2.0 4-Way Stretch Mesh Back and Seat Task Chair Supports Up to 300 lb, 17" 21" Black Base
Manufacturer Number: I2MSKY2IMTHR
Number: HON-I2MSKY2IMTHR
Add item to cart:
$1,135.00
/ Carton
Ships next day
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | HON-I2MSKY2IMTHR |
| Description: | HON® Ignition® 2.0 4-Way Stretch Mesh Back and Seat Task Chair Supports Up to 300 lb, 17" 21" Black Base |
| Additional Information: |
Stay cool with a contoured four-way stretch mesh back and seat that supports your every move. Pneumatic seat height adjustment moves the seat up and down to adapt to various body heights. 360°-swivel provides freedom of movement in any direction. Upright tilt lock secures the chair in the many upright positions. Tilt tension controls the rate and ease of recline. Stay cool with a contoured four-way stretch mesh back and seat that supports your every move. Pneumatic seat height adjustment moves the seat up and down to adapt to various body heights. 360°-degree swivel provides freedom of movement in any direction. Upright tilt lock secures the chair in the many upright positions. Tilt tension controls the rate and ease of recline. Supports up to 300 lbs. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | I2MSKY2IMTHR |
| Manufacturer Name: | THE HON Company |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | Mexico |
| Unspsc | 56112102 |
| Warranty | Backed by the HON Full Lifetime Warranty. |
| Armrest Material | Polyurethane |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Arms Included | Yes |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | Yes |
| Seat Surface Material Family | Fabric |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Overall Height Maximum | 54" |
| Seat Depth Maximum | 24" |
| Arm Height From Seat | 11" |
| Caster/Glide Details | Five 2" Dual-Wheel Casters |
| Dual-Action Tilt | No |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Seat Surface Material | Fabric |
| Recommended Application Area(s) | General Office & Task |
| Tilt Tension/Tilt Lock | Yes |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSI\BIFMA Standards |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Posture Lock | Yes |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Seat Height Minimum | 17" |
| Seat Width Maximum | 20" |
| Disclaimer Statement | Casters supplied with this chair are not suitable for all floor types. |
| Seat Color | Black |
| Seat Glide Mechanism | Yes |
| Knee Tilt | No |
| Product Compostability Indicator | N |
| Multi-Task Control | No |
| Back Surface Material | Mesh |
| Base/Frame Color | Black |
| Back Surface Material Family | Mesh |
| Base/Frame Material(s) | Nylon |
| Overall Width Maximum | 27" |
| Global Product Type | Office Chairs |
| Back Color | Black |
| Back Height Adjustment | No |
| Seat Depth Minimum | 24" |
| Back Width Maximum | 19" |
| Distance Between Arms | 24.38" |
| Overall Height Minimum | 49.72" |
| Back Height Maximum | 29" |
| Color Family | Black |
| Armrest Color | Black |
| Arm Type | Padded T-Bar |
| Seat Height Maximum | 21" |
| Asynchronous Control | No |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Overall Depth Maximum | 27" |
| Weight Capacity | Supports Up to 300 lb |
| Integral Lumbar Support | Yes |
| Arm Adjustability | Height, Width |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 6.18455 |
| Height: | 17.35 |
| Length: | 30.35 |
| Shipping Dimensions: | 30.35" x 26.0" x 17.35" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 7.92297 |
| Weight: | 49.0 |
| Width/Diameter: | 26.0 |

0
