Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
HON® Fuse™ Undermount Storage Pedestal 1 Open Shelf and Cubby, Left/Right Orientation, Designer White, 10" x 14.37" 20"
Manufacturer Number: HAUFHR15PJWL
Number: HON-HAUFHR15PJWL
Add item to cart:
$633.00
/ Carton
Ships next day
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | HON-HAUFHR15PJWL |
| Description: | HON® Fuse™ Undermount Storage Pedestal 1 Open Shelf and Cubby, Left/Right Orientation, Designer White, 10" x 14.37" 20" |
| Additional Information: |
With a completely modern take on form and function, Fuse™ storage adds personality to any home office or corporate workspace. Mounts flush to the underside of a worksurface to not only save floor space, but to allow your storage to move up and down with an adjustable-height worksurface. Features a lockable door to help you safely conceal everything from work supplies to snacks to sneakers. Fuse™ Workplace Tools hang from the side to provide easy access to personal items, while freeing up valuable space inside the cubby for larger pieces. Designed to make the most of the compressed footprint of desking, benching and height-adjustable workstations. Deep pedestals provide more space for stowing or storing what matters most to you. A wide variety of pedestal formats and handy accessories allow you to tailor your workstation to your needs. Standard core removable locks make re-keying a breeze. Counterweights are included where required to prevent drawers from tipping when open. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | HAUFHR15PJWL |
| Manufacturer Name: | THE HON Company |
| Suggested List Price: | $633.00 |
| Supplier categories | Furniture, File & Storage Cabinets, File Cabinets |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 24112400 |
| Warranty | Backed by the HON Full Lifetime Warranty |
| Total Recycled Content Percent | 29% |
| Special Features | One Open-Format Shelf & One Enclosed Cubby |
| Overall Height | 20" |
| Pedestal Orientation | Left/Right |
| Pedestal Sub-Type Indicator | Yes |
| Compliance Standards | Level 2 Certified, Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards, Meets or Exceeds ISTA Standards, SCS Indoor Advantage Certified, SCS Indoor Advantage Gold Certified |
| Anti-Tip Mechanism Indicator | No |
| Overall Width | 10" |
| Additional Compartment Count | 2 |
| Glide/Feet Indicator | No |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 25% |
| Door Quantity | 1 |
| Pedestal Types | Hanging: 2/3 Height |
| Base Material | Metal |
| Color Family | White |
| Pedestal Count | 1 |
| Caster Indicator | No |
| Additional Compartment Details | (1) Open-Format Shelf, (1) Enclosed Cubby |
| Color(s) | Designer White |
| Overall Depth | 14.37" |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Series Name | HON® Fuse™ Series |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 4% |
| Top Material | Metal |
| Global Product Type | Vertical Pedestal File Cabinets |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 7.24286 |
| Height: | 22.9 |
| Length: | 13.3 |
| Shipping Dimensions: | 13.3" x 18.8" x 22.9" |
| Upc Code: | 00194446697075 |
| Case Cube: | 3.31361 |
| Weight: | 24.0 |
| Width/Diameter: | 18.8 |

0
