Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
HON® Fuse™ Mobile Slim Pedestal File Left/Right, 2-Drawers: Box/File, Letter, Designer White, 10x23.25x21, Ships in 7-10 Bus Days
Manufacturer Number: HAPTFNPJWL
Number: HON-HAPTFNPJWL
Add item to cart:
$1,014.00
/ Carton
Ships next day
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | HON-HAPTFNPJWL |
| Description: | HON® Fuse™ Mobile Slim Pedestal File Left/Right, 2-Drawers: Box/File, Letter, Designer White, 10x23.25x21, Ships in 7-10 Bus Days |
| Additional Information: |
Designed to make the most of the compressed footprint of desking, benching and height-adjustable workstations. Slim profile keeps you organized even in smaller spaces. 9 bin has tray to keep odds and ends out of sight and organized. Taller drawers create higher capacity storage for personal items, filing and more. Four casters allow you to move your storage wherever you need it. Rear casters swivel and front casters are fixed. File drawer has high sides to allow front-to-back filing. Standard core removable locks make re-keying a breeze. Counterweights are included where required to prevent drawer tipping. Designed to make the most of the compressed footprint of desking, benching and height-adjustable workstations. Deep pedestal with extended height drawers provides more space for stowing or storing what matters most to you. Taller drawers create higher capacity storage for personal items, filing and more. Slim profile keeps you organized even in smaller spaces. Four casters allow you to move your storage wherever you need it. Rear casters swivel and front casters are fixed. File drawer has high sides to allow front-to-back filing. 9 bin has aAccessory tray to keep odds and ends out of sight but organized. Standard core removable locks make re-keying a breeze. Counterweights are included where required to prevent drawer tipping. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | HAPTFNPJWL |
| Manufacturer Name: | THE HON Company |
| Suggested List Price: | $1,014.00 |
| Supplier categories | Furniture, File & Storage Cabinets, File Cabinets |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 56101708 |
| Warranty | Backed by the HON Full Lifetime Warranty. |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Height Without Casters | 19.6" |
| Special Features | Box/File Format |
| Overall Height | 21" |
| Pedestal Orientation | Left/Right |
| Number of Drawers | 2 |
| Drawer Depth-Box Drawer | 18.49" |
| Pedestal Sub-Type Indicator | Yes |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards, Meets or Exceeds ISTA Standards |
| Anti-Tip Mechanism Indicator | No |
| Overall Width | 10" |
| Glide/Feet Indicator | No |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Door Quantity | 0 |
| Pedestal Types | Freestanding: Full-Height |
| Drawer Depth-File Drawer | 22.54" |
| Base Material | Steel |
| Color Family | White |
| Pedestal Count | 1 |
| Drawer Configuration | Box/File |
| Document Size Accommodation | Letter |
| Caster Indicator | Yes |
| Color(s) | Designer White |
| Overall Depth | 23.25" |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Series Name | HON® Fuse™ Series |
| Anti-Tip Mechanism | Counterweight |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Top Material | Steel |
| Caster Details | Two Non-Locking Fixed Casters, Two Non-Locking Swivel Casters |
| Global Product Type | Vertical Pedestal File Cabinets |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 9.63423 |
| Height: | 13.3 |
| Length: | 26.3 |
| Shipping Dimensions: | 26.3" x 24.1" x 13.3" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 4.87844 |
| Weight: | 47.0 |
| Width/Diameter: | 24.1 |

0
