Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
HON® Convergence® Mid-Back Task Chair Swivel-Tilt, Supports Up to 275 lb, 16.5" 21" Seat Height, Red Black Back/Base
Manufacturer Number: CMZ1ACU67
Number: HON-CMZ1ACU67
Add item to cart:
$548.00
/ Carton
Ships next day
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | HON-CMZ1ACU67 |
| Description: | HON® Convergence® Mid-Back Task Chair Swivel-Tilt, Supports Up to 275 lb, 16.5" 21" Seat Height, Red Black Back/Base |
| Additional Information: |
Mesh back is breathable for all-day comfort and support. Seat flexes and stretches to make the soft foam even more responsive. Thick seat cushions to take the stress off the lower body throughout the day. Lumbar support that adds a little extra lower back comfort. Height and width-adjustable arms move to put the support right where you want it. Supports users up to 275 lbs. Black mesh back is breathable for all-day comfort and support. Black seat fabric flexes and stretches to make the soft foam even more responsive. Thick seat cushions to take the stress off the lower body throughout the day. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | CMZ1ACU67 |
| Manufacturer Name: | THE HON Company |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | Mexico |
| Unspsc | 56112102 |
| Warranty | Backed by the HON Full Lifetime Warranty. |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 16% |
| Tilt Tension/Tilt Lock | Yes |
| Posture Lock | No |
| Knee Tilt | No |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Seat Surface Material Family | Fabric |
| Seat Height Minimum | 16.5" |
| Seat Surface Material | Fabric |
| Back Surface Material Family | Mesh |
| Overall Width Maximum | 27" |
| Caster/Glide Details | Five Hooded Dual-Wheel Casters |
| Base/Frame Material(s) | Plastic |
| Integral Lumbar Support | Yes |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Total Recycled Content Percent | 30% |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Dual-Action Tilt | No |
| Asynchronous Control | No |
| Arm Adjustability | Height, Width |
| Back Surface Material | Mesh |
| Armrest Material | Polyurethane |
| Overall Depth Maximum | 30" |
| Base/Frame Color | Black |
| Disclaimer Statement | Casters supplied with this chair are not suitable for all floor types. |
| Seat Height Maximum | 21" |
| Seat Width Maximum | 20" |
| Armrest Color | Black |
| Multi-Task Control | No |
| Arms Included | Yes |
| Back Color | Black |
| Special Features | Swivel-Tilt Control |
| Weight Capacity | Supports Up to 275 lb |
| Arm Type | Padded T-Bar |
| Distance Between Arms | 20" |
| Overall Height Minimum | 35.25" |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Back Width Maximum | 18" |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 14% |
| Seat Depth Maximum | 19" |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ISTA Performance Standards |
| Back Height Maximum | 22" |
| Overall Width Minimum | 20" |
| Arm Height From Seat | 10" |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | Yes |
| Recommended Application Area(s) | General Office & Task |
| Color Family | Red |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Seat Color | Red |
| Overall Height Maximum | 39.75" |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Global Product Type | Office Chairs |
| Back Height Adjustment | No |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 6.8028 |
| Height: | 13.75 |
| Length: | 27.0 |
| Shipping Dimensions: | 27.0" x 26.0" x 13.75" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 5.58594 |
| Weight: | 38.0 |
| Width/Diameter: | 26.0 |

0
