Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
HON® Convergence® Mid-Back Task Chair Swivel-Tilt, Supports Up to 275 lb, 16.5" 21" Seat Height, Iron Ore Black Back/Base
Manufacturer Number: CMZ1ACU19
Number: HON-CMZ1ACU19
Add item to cart:
$548.00
/ Carton
Ships next day
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | HON-CMZ1ACU19 |
| Description: | HON® Convergence® Mid-Back Task Chair Swivel-Tilt, Supports Up to 275 lb, 16.5" 21" Seat Height, Iron Ore Black Back/Base |
| Additional Information: |
Mesh back is breathable for all-day comfort and support. Seat flexes and stretches to make the soft foam even more responsive. Thick seat cushions to take the stress off the lower body throughout the day. Lumbar support that adds a little extra lower back comfort. Height and width-adjustable arms move to put the support right where you want it. Supports users up to 275 lbs. Black mesh back is breathable for all-day comfort and support. Black seat fabric flexes and stretches to make the soft foam even more responsive. Thick seat cushions to take the stress off the lower body throughout the day. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | CMZ1ACU19 |
| Manufacturer Name: | THE HON Company |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | Mexico |
| Unspsc | 56112102 |
| Warranty | Backed by the HON Full Lifetime Warranty. |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Total Recycled Content Percent | 30% |
| Base/Frame Material(s) | Plastic |
| Armrest Color | Black |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Seat Width Maximum | 20" |
| Caster/Glide Details | Five Hooded Dual-Wheel Casters |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Knee Tilt | No |
| Asynchronous Control | No |
| Seat Surface Material | Fabric |
| Arm Height From Seat | 10" |
| Base/Frame Color | Black |
| Seat Surface Material Family | Fabric |
| Back Surface Material | Mesh |
| Seat Height Minimum | 16.5" |
| Recommended Application Area(s) | General Office & Task |
| Back Surface Material Family | Mesh |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 16% |
| Back Color | Black |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Back Width Maximum | 18" |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 14% |
| Seat Depth Maximum | 19" |
| Overall Width Minimum | 20" |
| Weight Capacity | Supports Up to 275 lb |
| Multi-Task Control | No |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ISTA Performance Standards |
| Armrest Material | Polyurethane |
| Overall Depth Maximum | 30" |
| Overall Height Maximum | 39.75" |
| Arm Type | Padded T-Bar |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Seat Height Maximum | 21" |
| Distance Between Arms | 20" |
| Global Product Type | Office Chairs |
| Back Height Adjustment | No |
| Arm Adjustability | Height, Width |
| Overall Height Minimum | 35.25" |
| Color Family | Gray |
| Tilt Tension/Tilt Lock | Yes |
| Special Features | Swivel-Tilt Control |
| Dual-Action Tilt | No |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | Yes |
| Back Height Maximum | 22" |
| Seat Color | Iron Ore |
| Arms Included | Yes |
| Product Compostability Indicator | N |
| Disclaimer Statement | Casters supplied with this chair are not suitable for all floor types. |
| Posture Lock | No |
| Overall Width Maximum | 27" |
| Integral Lumbar Support | Yes |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 6.8028 |
| Height: | 13.75 |
| Length: | 27.0 |
| Shipping Dimensions: | 27.0" x 26.0" x 13.75" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 5.58594 |
| Weight: | 38.0 |
| Width/Diameter: | 26.0 |

0
