Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
HON® Convergence® Mid-Back Task Chair Up to 275 lb, 16.5" 21" Seat Ht, Basalt Black Back/Frame, Ships in 7-10 Bus Days
Manufacturer Number: CMY1AAPX25
Number: HON-CMY1AAPX25
Add item to cart:
$612.00
/ Carton
Ships next day
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | HON-CMY1AAPX25 |
| Description: | HON® Convergence® Mid-Back Task Chair Up to 275 lb, 16.5" 21" Seat Ht, Basalt Black Back/Frame, Ships in 7-10 Bus Days |
| Additional Information: |
Mesh back is breathable for all-day comfort and support. Seat flexes and stretches to make the soft foam even more responsive. Thick seat cushions to take the stress off the lower body throughout the day. Lumbar support that adds a little extra lower back comfort. Height and width-adjustable arms move to put the support right where you want it. Supports users up to 275 lbs. Black mesh back is breathable for all-day comfort and support. Black seat fabric flexes and stretches to make the soft foam even more responsive. Thick seat cushions to take the stress off the lower body throughout the day. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | CMY1AAPX25 |
| Manufacturer Name: | THE HON Company |
| Suggested List Price: | $612.00 |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 56101504 |
| Warranty | Backed by the HON Full Lifetime Warranty |
| Arm Height From Seat | 10" |
| Armrest Material | Polyurethane |
| Seat Surface Material | Fabric |
| Seat Glide Mechanism | Yes |
| Back Width Maximum | 18" |
| Global Product Type | Office Chairs |
| Knee Tilt | No |
| Compatible Flooring Type(s) | Hard Flooring, Soft Flooring |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | Yes |
| Back Height Adjustment | No |
| Back Surface Material | Mesh |
| Recommended Application Area(s) | General Office & Task |
| Back Height Maximum | 22" |
| Color Family | Black |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Weight Capacity | Supports Up to 275 lb |
| Overall Height Maximum | 40.13" |
| Arms Included | Yes |
| Integral Lumbar Support | Yes |
| Overall Width Minimum | 20" |
| Overall Height Minimum | 35.63" |
| Posture Lock | No |
| Special Features | Swivel-Tilt Control |
| Armrest Color | Black |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Seat Height Maximum | 21" |
| Distance Between Arms | 20" |
| Asynchronous Control | No |
| Seat Width Maximum | 20" |
| Seat Color | Basalt |
| Arm Adjustability | Height, Width |
| Caster/Glide Details | Five Hooded Dual-Wheel Casters |
| Tilt Tension/Tilt Lock | Yes |
| Multi-Task Control | No |
| Overall Width Maximum | 27" |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Disclaimer Statement | Casters supplied with this chair are not suitable for all floor types. |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Base/Frame Material(s) | Plastic |
| Back Surface Material Family | Mesh |
| Arm Type | Padded T-Bar |
| Back Color | Black |
| Seat Depth Maximum | 19" |
| Seat Surface Material Family | Fabric |
| Seat Height Minimum | 16.5" |
| Base/Frame Color | Black |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Dual-Action Tilt | No |
| Seat Depth Minimum | 16.75" |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Overall Depth Maximum | 29" |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Weight (Fully Assembled) | 33 lbs |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ISTA Performance Standards |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 7.16084 |
| Height: | 13.75 |
| Length: | 27.0 |
| Shipping Dimensions: | 27.0" x 26.0" x 13.75" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 5.58594 |
| Weight: | 40.0 |
| Width/Diameter: | 26.0 |

0
