Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
HON® Convergence® Mid-Back Task Chair Up to 275lb, 16.5" 21" Seat Ht, Navy Black Back/Frame, Ships in 7-10 Bus Days
Manufacturer Number: CMY1AAPX13
Number: HON-CMY1AAPX13
Add item to cart:
$612.00
/ Carton
Ships next day
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | HON-CMY1AAPX13 |
| Description: | HON® Convergence® Mid-Back Task Chair Up to 275lb, 16.5" 21" Seat Ht, Navy Black Back/Frame, Ships in 7-10 Bus Days |
| Additional Information: |
Mesh back is breathable for all-day comfort and support. Seat flexes and stretches to make the soft foam even more responsive. Thick seat cushions to take the stress off the lower body throughout the day. Lumbar support that adds a little extra lower back comfort. Height and width-adjustable arms move to put the support right where you want it. Supports users up to 275 lbs. Black mesh back is breathable for all-day comfort and support. Black seat fabric flexes and stretches to make the soft foam even more responsive. Thick seat cushions to take the stress off the lower body throughout the day. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | CMY1AAPX13 |
| Manufacturer Name: | THE HON Company |
| Suggested List Price: | $612.00 |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 56112102 |
| Warranty | Backed by the HON Full Lifetime Warranty. |
| Armrest Material | Polyurethane |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Arm Adjustability | Height, Width |
| Seat Depth Minimum | 16.75" |
| Overall Height Minimum | 35.63" |
| Base/Frame Color | Black |
| Armrest Color | Black |
| Distance Between Arms | 20" |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Seat Height Maximum | 21" |
| Knee Tilt | No |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ISTA Performance Standards |
| Overall Width Minimum | 20" |
| Seat Surface Material | Fabric |
| Recommended Application Area(s) | General Office & Task |
| Back Height Maximum | 22" |
| Seat Width Maximum | 20" |
| Special Features | Swivel-Tilt Control |
| Seat Color | Navy |
| Arm Type | Padded T-Bar |
| Dual-Action Tilt | No |
| Overall Width Maximum | 27" |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Back Height Adjustment | No |
| Seat Depth Maximum | 19" |
| Seat Glide Mechanism | Yes |
| Caster/Glide Details | Five Hooded Dual-Wheel Casters |
| Product Compostability Indicator | N |
| Overall Height Maximum | 40.13" |
| Arms Included | Yes |
| Compatible Flooring Type(s) | Hard Flooring, Soft Flooring |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Disclaimer Statement | Casters supplied with this chair are not suitable for all floor types. |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Weight (Fully Assembled) | 33 lbs |
| Multi-Task Control | No |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Global Product Type | Office Chairs |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Arm Height From Seat | 10" |
| Overall Depth Maximum | 29" |
| Color Family | Blue |
| Back Width Maximum | 18" |
| Seat Surface Material Family | Fabric |
| Base/Frame Material(s) | Plastic |
| Weight Capacity | Supports Up to 275 lb |
| Posture Lock | No |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | Yes |
| Seat Height Minimum | 16.5" |
| Back Surface Material Family | Mesh |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Tilt Tension/Tilt Lock | Yes |
| Integral Lumbar Support | Yes |
| Seat Fill Material | Foam |
| Back Color | Black |
| Asynchronous Control | No |
| Back Surface Material | Mesh |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 7.16084 |
| Height: | 13.75 |
| Length: | 27.0 |
| Shipping Dimensions: | 27.0" x 26.0" x 13.75" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 5.58594 |
| Weight: | 40.0 |
| Width/Diameter: | 26.0 |

0
