Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
HON® Cipher™ Mesh Back Guest Chair 24.25" x 24.13" 33.5", Black Seat, Charcoal Base, Ships in 7-10 Business Days
Manufacturer Number: CFRGFHCC10P7
Number: HON-CFRGFHCC10P7
Add item to cart:
$791.00
/ Carton
Ships next day
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | HON-CFRGFHCC10P7 |
| Description: | HON® Cipher™ Mesh Back Guest Chair 24.25" x 24.13" 33.5", Black Seat, Charcoal Base, Ships in 7-10 Business Days |
| Additional Information: |
Crack the code to productivity with intuitive functionality and thoughtful design. Elevate your aesthetic with a thin, modern profile and open back design. Stay cool with 4-way stretch mesh that flexes in every direction to dynamically move with you. Support your sit with sturdy fixed arms. Crack the code to productivity with intuitive functionality and thoughtful design. Elevate your aesthetic with a thin, modern profile and open back design. Stay cool with 4-way stretch mesh that flexes in every direction to dynamically move with you. Support your sit with sturdy fixed arms. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | CFRGFHCC10P7 |
| Manufacturer Name: | THE HON Company |
| Suggested List Price: | $791.00 |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 56101720 |
| Warranty | Backed by the HON Full Lifetime Warranty. |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Base/Frame Material(s) | Steel |
| Armrest Color | Charcoal |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Seat Width Maximum | 19" |
| Caster/Glide Details | Four Dual-Wheel Casters |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Back Fill Material | Mesh |
| Knee Tilt | No |
| Asynchronous Control | No |
| Seat Surface Material | Fabric |
| Arm Height From Seat | 6.44" |
| Base/Frame Color | Charcoal |
| Seat Fill Material | Foam |
| Seat Surface Material Family | Fabric |
| Back Surface Material | Mesh |
| Book Box Indicator | No |
| Recommended Application Area(s) | Guest, Reception, Waiting Room & Lounge |
| Back Surface Material Family | Mesh |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Back Color | Charcoal |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Back Width Maximum | 19" |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Seat Depth Maximum | 17.32" |
| Weight Capacity | Supports Up to 300 lb |
| Weight (Fully Assembled) | 30 lb |
| Multi-Task Control | No |
| Compatible Flooring Type(s) | Hard Flooring, High-Pile Carpet, Low-Pile Carpet |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards, Meets or Exceeds ISTA Standards |
| Armrest Material | Plastic |
| Overall Depth Maximum | 24.13" |
| Overall Height Maximum | 33.5" |
| Arm Type | Cantilever |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Seat Height Maximum | 19.75" |
| Distance Between Arms | 21" |
| Global Product Type | Guest & Reception Chairs |
| Back Height Adjustment | No |
| Arm Adjustability | Fixed |
| Color Family | Black |
| Tilt Tension/Tilt Lock | No |
| Dual-Action Tilt | No |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | No |
| Back Height Maximum | 18.11" |
| Seat Color | Black |
| Arms Included | Yes |
| Stacking Density | 0 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Posture Lock | No |
| Overall Width Maximum | 24.25" |
| Integral Lumbar Support | No |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 1.89349 |
| Height: | 39.0 |
| Length: | 27.0 |
| Shipping Dimensions: | 27.0" x 26.0" x 39.0" |
| Upc Code: | 00196785942182 |
| Case Cube: | 15.84375 |
| Weight: | 30.0 |
| Width/Diameter: | 26.0 |

0
