Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
HON® 94000 Series™ "L" Workstation Desk for Return on Right 66" x 30" 29.5", Mahogany
Manufacturer Number: H94284L.NN
Number: HON-94284LNN
Add item to cart:
$2,467.20
/ Carton
Ships next day
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | HON-94284LNN |
| Description: | HON® 94000 Series™ "L" Workstation Desk for Return on Right 66" x 30" 29.5", Mahogany |
| Additional Information: |
Use with Right Return to create an "L" workstation. Desk and Return sold and shipped separately—ORDER BOTH. 18th century elegance, 21st century engineering. Traditional style with distinctive plinth base and antique brass-plated hardware. Mirror-finish, high-pressure laminate top for ease of care. Woodgrain laminate end panels and drawer fronts. Drawers operate on ball bearing suspensions; file drawer extends fully and accommodates letter or legal size hanging files, box drawer extends three-quarters. Center drawer with central locking system locks all drawers. Pullout writing shelf over pedestal. 18th century elegance, 21st century engineering. Mahogany mirror-finish worksurface are abrasion- and stain-resistant laminate with solid hardwood edges. Distinctive plinth bases, raised decorative molding and antique brass-plated hardware. Convenient pull-out writing shelf on desk pedestals. Ships fully assembled (unless noted) to ease and speed installation. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | H94284L.NN |
| Manufacturer Name: | THE HON Company |
| Suggested List Price: | $2,977.00 |
| Supplier categories | Furniture, Desks & Workstations, Executive & Office Desks |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 56101703 |
| Warranty | Backed by the HON Full Lifetime Warranty. |
| Keywords | 94000 Series, Center Drawer, Desk, Desks, Escritoire, File Drawer, Filing, Full Pedestals, Furniture, HON, L-Stations, L-Workstations, Laminate, Mahogany, Office Furniture, Office Suites, Rectangular, Single Pedestal, Traditional Furniture, Wood, Wood Furniture, Wood Office Furniture, Workstation, Workstations, Writing-Table |
| Total Recycled Content Percent | 37% |
| Number of Drawers | 3 |
| Overall Height (Max) | 29.5" |
| Base Material | Woodgrain Laminate |
| Worksurface Material | High-Pressure Laminate |
| Keyboard/Mouse Platform Indicator | No |
| Global Product Type | Pedestal Office Desks |
| For Use With | HON® 94000 Series™ Desks and Returns |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 3% |
| Pedestal Types | Full-Height |
| Overall Width (Max) | 66" |
| Edge Detail Profile | Traditional |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Number of Shelves | 0 |
| Worksurface Shape | Rectangular |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 34% |
| Drawer Type | Left: Box/File, Center: Box |
| Color Family | Mahogany |
| Disclaimer Statement | Use with Right Return to create an "L" workstation. Desk and Return sold and shipped separately—ORDER BOTH. |
| Series Name | HON® 94000 Series™ |
| Compliance Standards | Level 2 Certified, Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards, SCS Indoor Advantage Certified |
| Pedestal Count | 1 |
| Worksurface/Base Color | Mahogany |
| CPU Holder/Platform Indicator | No |
| Overall Depth (Max) | 30" |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 5.44341 |
| Height: | 32.25 |
| Length: | 33.0 |
| Shipping Dimensions: | 33.0" x 69.5" x 32.25" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 42.80404 |
| Weight: | 233.0 |
| Width/Diameter: | 69.5 |

0
