Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
HON® Volt® Series Mesh Back Leather Task Chair with Synchro-Tilt Supports Up to 250 lb, 18.13" 22.38" Seat Height, Black
Manufacturer Number: H5713.SB11.T
Number: HON-5713SB11T
Add item to cart:
$521.29
/ Carton
Ships next day
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | HON-5713SB11T |
| Description: | HON® Volt® Series Mesh Back Leather Task Chair with Synchro-Tilt Supports Up to 250 lb, 18.13" 22.38" Seat Height, Black |
| Additional Information: |
Breathable mesh back and generously-proportioned seat cushion with luxurious leather upholstery. Easy-to-use controls deliver a customized fit. Synchro-tilt allows back to recline at a 2-to-1 ratio to seat angle. Five-star base with casters for mobility. Great comfort. Great style. Great value. Fresh design with enhanced scale and function. Shaped seat and back with stylish covered back uprights. Generous proportions with a contoured back for optimal comfort. Five-star base with casters for mobility. Stain-resistant 100% polyester or leather upholstery. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | H5713.SB11.T |
| Manufacturer Name: | THE HON Company |
| Suggested List Price: | $629.00 |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | Taiwan |
| Unspsc | 56112102 |
| Warranty | Backed by the HON Full Lifetime Warranty. |
| Keywords | Furniture, HON, Office, Seating, Seats, Workstations |
| Seat Depth Maximum | 20" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 8% |
| Overall Width Maximum | 24.25" |
| Seat Width Maximum | 19.25" |
| Tilt Tension/Tilt Lock | Yes |
| Dual-Action Tilt | Yes |
| Back Surface Material | Mesh |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Base/Frame Color | Black |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 41% |
| Back Width Maximum | 18.5" |
| Seat Height Maximum | 22.38" |
| Seat Color | Black |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Base/Frame Material(s) | Metal, Plastic |
| Overall Height Minimum | 35" |
| Knee Tilt | No |
| Recommended Application Area(s) | General Office & Task |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | Yes |
| Caster/Glide Details | Five Casters |
| Asynchronous Control | No |
| Back Height Maximum | 18.75" |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards, Meets or Exceeds ISTA Performance Standards |
| Back Height Adjustment | No |
| Total Recycled Content Percent | 49% |
| Disclaimer Statement | Casters supplied with this chair are not suitable for all floor types. |
| Arms Included | No |
| Weight Capacity | Supports Up to 250 lb |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Back Color | Black |
| For Use With | HON® Optional Height-Adjustable T-Bar Arms |
| Seat Surface Material Family | Genuine Leather |
| Global Product Type | Office Chairs |
| Overall Height Maximum | 39.25" |
| Back Surface Material Family | Mesh |
| Overall Depth Maximum | 25" |
| Seat Surface Material | Leather |
| Seat Height Minimum | 18.13" |
| Posture Lock | No |
| Integral Lumbar Support | No |
| Color Family | Black |
| Multi-Task Control | No |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 6.62069 |
| Height: | 14.5 |
| Length: | 24.0 |
| Shipping Dimensions: | 24.0" x 24.0" x 14.5" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 4.83333 |
| Weight: | 32.0 |
| Width/Diameter: | 24.0 |

0
