Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
HON® Volt® Series Mesh Back Task Chair Supports Up to 250 lb, 18.25" 22.38" Seat Height, Black
Manufacturer Number: H5711.GA10.T
Number: HON-5711GA10T
Add item to cart:
$447.53
/ Carton
Ships next day
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | HON-5711GA10T |
| Description: | HON® Volt® Series Mesh Back Task Chair Supports Up to 250 lb, 18.25" 22.38" Seat Height, Black |
| Additional Information: |
Breathable mesh back and generously-proportioned seat cushion with stain-resistant polyester upholstery. Easy-to-use controls deliver a customized fit. Five-star base with casters for mobility. Great comfort. Great style. Great value. Fresh design with enhanced scale and function. Shaped seat and back with stylish covered back uprights. Generous proportions with a contoured back for optimal comfort. Five-star base with casters for mobility. Stain-resistant 100% polyester or leather upholstery. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | H5711.GA10.T |
| Manufacturer Name: | THE HON Company |
| Suggested List Price: | $553.00 |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | Taiwan |
| Unspsc | 56112102 |
| Warranty | Backed by the HON Full Lifetime Warranty. |
| Keywords | Furniture;Office;Seating;Seats;Workstations, HON |
| Recommended Application Area(s) | General Office & Task |
| Weight Capacity | Supports Up to 250 lb |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Base/Frame Material(s) | Plastic |
| Seat Height Minimum | 18.25" |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Back Height Maximum | 18.75" |
| Back Width Maximum | 18" |
| Overall Height Minimum | 34.63" |
| Back Color | Black |
| Disclaimer Statement | Casters supplied with this chair are not suitable for all floor types. |
| Seat Surface Material Family | Fabric |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Arms Included | No |
| Seat Color | Black |
| Seat Height Maximum | 22.38" |
| Integral Lumbar Support | No |
| Caster/Glide Details | Five Casters |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | Yes |
| Base/Frame Color | Black |
| Global Product Type | Office Chairs |
| Asynchronous Control | No |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 8% |
| Seat Surface Material | 100% Polyester |
| Overall Width Maximum | 24.25" |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 41% |
| Tilt Tension/Tilt Lock | Yes |
| Knee Tilt | No |
| Overall Height Maximum | 38.75" |
| Dual-Action Tilt | No |
| Back Surface Material Family | Mesh |
| Posture Lock | No |
| Back Surface Material | Mesh |
| Seat Depth Maximum | 18.75" |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards, Meets or Exceeds ISTA Performance Standards |
| Total Recycled Content Percent | 49% |
| Color Family | Black |
| Seat Width Maximum | 19.25" |
| Multi-Task Control | No |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Back Height Adjustment | No |
| Overall Depth Maximum | 25" |
| For Use With | HON® Optional Height-Adjustable T-Bar Arms |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 6.0 |
| Height: | 12.4 |
| Length: | 25.2 |
| Shipping Dimensions: | 25.2" x 24.8" x 12.4" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 4.83333 |
| Weight: | 29.0 |
| Width/Diameter: | 24.8 |

0
