Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
HON® Volt® Series Leather Task Chair with Synchro-Tilt Supports Up to 250 lb, 18" 22.25" Seat Height, Black
Manufacturer Number: H5703.SB11.T
Number: HON-5703SB11T
Add item to cart:
$403.01
/ Carton
Ships next day
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | HON-5703SB11T |
| Description: | HON® Volt® Series Leather Task Chair with Synchro-Tilt Supports Up to 250 lb, 18" 22.25" Seat Height, Black |
| Additional Information: |
Generously-proportioned seat and back cushions with luxurious leather upholstery. Easy-to-use controls deliver a customized fit. Synchro-tilt allows back to recline at a 2-to-1 ratio to seat angle. Five-star base with casters for mobility. Great comfort. Great style. Great value. Fresh design with enhanced scale and function. Shaped seat and back with stylish covered back uprights. Generous proportions with a contoured back for optimal comfort. Five-star base with casters for mobility. Stain-resistant 100% polyester or leather upholstery. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | H5703.SB11.T |
| Manufacturer Name: | THE HON Company |
| Suggested List Price: | $498.00 |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | Taiwan |
| Unspsc | 56112102 |
| Warranty | Backed by the HON Full Lifetime Warranty. |
| Keywords | Chairs/Stools, Chairs/Stools-Stools with Casters, Furniture, HON®, Office, Seating, Seats, Workstations |
| Seat Surface Material Family | Genuine Leather |
| Weight Capacity | Supports Up to 250 lb |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Back Surface Material Family | Genuine Leather |
| Caster/Glide Details | Five Casters |
| Seat Height Minimum | 18" |
| Knee Tilt | No |
| Back Surface Material | Leather |
| Color Family | Black |
| Multi-Task Control | No |
| Global Product Type | Office Chairs |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 41% |
| Recommended Application Area(s) | Executive & Management, General Office & Task |
| Base/Frame Material(s) | Plastic |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Arms Included | No |
| Seat Surface Material | Leather |
| Integral Lumbar Support | No |
| Overall Height Maximum | 40" |
| Back Height Maximum | 18.75" |
| Overall Width Maximum | 25.75" |
| Seat Width Maximum | 18.5" |
| Dual-Action Tilt | Yes |
| Overall Height Minimum | 35.75" |
| Seat Height Maximum | 22.25" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 8% |
| Disclaimer Statement | Casters supplied with this chair are not suitable for all floor types. |
| Seat Depth Maximum | 18.75" |
| Seat Color | Black |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Back Color | Black |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards, Meets or Exceeds ISTA Performance Standards |
| For Use With | HON® Optional Height-Adjustable T-Bar Arms |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | Yes |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Tilt Tension/Tilt Lock | Yes |
| Total Recycled Content Percent | 49% |
| Back Width Maximum | 17.25" |
| Back Height Adjustment | No |
| Overall Depth Maximum | 25.75" |
| Posture Lock | No |
| Base/Frame Color | Black |
| Asynchronous Control | No |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 5.59286 |
| Height: | 13.0 |
| Length: | 25.2 |
| Shipping Dimensions: | 25.2" x 24.8" x 13.0" |
| Upc Code: | 78298647231500 |
| Case Cube: | 5.18519 |
| Weight: | 29.0 |
| Width/Diameter: | 24.8 |

0
