Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
HON® Volt® Series Task Chair with Synchro-Tilt Supports Up to 250 lb, 18" 22.25" Seat Height, Black
Manufacturer Number: H5703.GA10.T
Number: HON-5703GA10T
Add item to cart:
$374.69
/ Carton
Ships in 2 days
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | HON-5703GA10T |
| Description: | HON® Volt® Series Task Chair with Synchro-Tilt Supports Up to 250 lb, 18" 22.25" Seat Height, Black |
| Additional Information: |
Generously-proportioned seat and back cushions with stain-resistant polyester upholstery. Easy-to-use controls deliver a customized fit. Synchro-tilt allows back to recline at a 2-to-1 ratio to seat angle. Five-star base with casters for mobility. Great comfort. Great style. Great value. Fresh design with enhanced scale and function. Shaped seat and back with stylish covered back uprights. Generous proportions with a contoured back for optimal comfort. Five-star base with casters for mobility. Stain-resistant 100% polyester or leather upholstery. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | H5703.GA10.T |
| Manufacturer Name: | THE HON Company |
| Suggested List Price: | $463.00 |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | Taiwan |
| Unspsc | 56112102 |
| Warranty | Backed by the HON Full Lifetime Warranty. |
| Keywords | Black Fabric, Chair, Chairs, Furniture, HON, Office, Office Furniture, Seating, Seats, Swivel/Tilt, Task Chair, Volt, Workstations |
| Weight Capacity | Supports Up to 250 lb |
| Seat Surface Material Family | Fabric |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Back Surface Material Family | Fabric |
| Seat Height Minimum | 18" |
| Back Surface Material | 100% Polyester |
| Caster/Glide Details | Five Casters |
| Knee Tilt | No |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 41% |
| Multi-Task Control | No |
| Global Product Type | Office Chairs |
| Color Family | Black |
| Base/Frame Material(s) | Plastic |
| Recommended Application Area(s) | General Office & Task |
| Seat Surface Material | 100% Polyester |
| Arms Included | No |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Back Height Maximum | 18.75" |
| Overall Height Maximum | 40" |
| Integral Lumbar Support | No |
| Overall Height Minimum | 35.75" |
| Seat Width Maximum | 18.5" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 8% |
| Overall Width Maximum | 25.75" |
| Dual-Action Tilt | Yes |
| Seat Height Maximum | 22.25" |
| For Use With | HON® Optional Height-Adjustable T-Bar Arms |
| Disclaimer Statement | Casters supplied with this chair are not suitable for all floor types. |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Seat Color | Black |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards, Meets or Exceeds ISTA Performance Standards |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Seat Depth Maximum | 18.75" |
| Back Color | Black |
| Tilt Tension/Tilt Lock | Yes |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | Yes |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Posture Lock | No |
| Total Recycled Content Percent | 49% |
| Back Width Maximum | 17.25" |
| Back Height Adjustment | No |
| Overall Depth Maximum | 25.75" |
| Asynchronous Control | No |
| Base/Frame Color | Black |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 4.74937 |
| Height: | 13.0 |
| Length: | 25.2 |
| Shipping Dimensions: | 25.2" x 24.8" x 13.0" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 6.10607 |
| Weight: | 29.0 |
| Width/Diameter: | 24.8 |

0
