Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
HON® Volt® Series Task Chair Supports Up to 250 lb, 18" 22.25" Seat Height, Black
Manufacturer Number: H5701.GA10.T
Number: HON-5701GA10T
Add item to cart:
$324.52
/ Carton
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | HON-5701GA10T |
| Description: | HON® Volt® Series Task Chair Supports Up to 250 lb, 18" 22.25" Seat Height, Black |
| Additional Information: |
Generously-proportioned seat and back cushions with stain-resistant polyester upholstery. Easy-to-use controls deliver a customized fit. Five-star base with casters for mobility. Great comfort. Great style. Great value. Fresh design with enhanced scale and function. Shaped seat and back with stylish covered back uprights. Generous proportions with a contoured back for optimal comfort. Five-star base with casters for mobility. Stain-resistant 100% polyester or leather upholstery. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | H5701.GA10.T |
| Manufacturer Name: | THE HON Company |
| Suggested List Price: | $401.00 |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | Taiwan |
| Unspsc | 56112102 |
| Warranty | Backed by the HON Full Lifetime Warranty. |
| Keywords | Black Fabric, Chair, Chairs, Furniture, HON, Office, Office Furniture, Seating, Seats, Swivel/Tilt, Task Chair, Volt, Workstations |
| Seat Height Minimum | 18" |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Weight Capacity | Supports Up to 250 lb |
| Base/Frame Material(s) | Plastic |
| Recommended Application Area(s) | General Office & Task |
| Overall Height Minimum | 35.75" |
| Back Height Maximum | 18.75" |
| Back Width Maximum | 17.25" |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Back Color | Black |
| Disclaimer Statement | Casters supplied with this chair are not suitable for all floor types. |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Seat Surface Material Family | Fabric |
| Seat Color | Black |
| Arms Included | No |
| Seat Height Maximum | 22.25" |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Caster/Glide Details | Five Casters |
| Integral Lumbar Support | No |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | Yes |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 8% |
| Asynchronous Control | No |
| Base/Frame Color | Black |
| Global Product Type | Office Chairs |
| Seat Surface Material | 100% Polyester |
| Tilt Tension/Tilt Lock | Yes |
| Knee Tilt | No |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 41% |
| Overall Width Maximum | 25.75" |
| Back Surface Material | 100% Polyester |
| Posture Lock | No |
| Overall Height Maximum | 40" |
| Dual-Action Tilt | No |
| Back Surface Material Family | Fabric |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards, Meets or Exceeds ISTA Performance Standards |
| Seat Depth Maximum | 18.75" |
| For Use With | HON® Optional Height-Adjustable T-Bar Arms |
| Total Recycled Content Percent | 49% |
| Seat Width Maximum | 18.5" |
| Back Height Adjustment | No |
| Overall Depth Maximum | 25.75" |
| Multi-Task Control | No |
| Color Family | Black |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 4.74937 |
| Height: | 13.0 |
| Length: | 25.2 |
| Shipping Dimensions: | 25.2" x 24.8" x 13.0" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 6.10607 |
| Weight: | 29.0 |
| Width/Diameter: | 24.8 |

0
