Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
HON® Olson Stacker® High Density Chair Supports 300 lb, 17.75" Seat Height, Mulberry Back, Chrome Base, 4/Carton
Manufacturer Number: H4041.MB.Y
Number: HON-4041MB
Add item to cart:
$1,017.00
/ Carton
Available by special order only
1-800-860-8891
1-800-860-8891
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | HON-4041MB |
| Description: | HON® Olson Stacker® High Density Chair Supports 300 lb, 17.75" Seat Height, Mulberry Back, Chrome Base, 4/Carton |
| Additional Information: |
Grip in back for easy transport. Constructed from steel for added durability. Wallsaver design allows chair clearance when frame rests against baseboard. Easy to transport stacking chair goes where ever you go. Built-in lumbar support for comfort. Convenient grip in back for easy transport. Solid frame for added strength. Stack 12 high freestanding or 40 high with optional cart. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | H4041.MB.Y |
| Manufacturer Name: | THE HON Company |
| Case count | 4 Each |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 56112103 |
| Warranty | Backed by the HON Full Lifetime Warranty. |
| Keywords | Chairs, Furniture, Garnet, HON, High Density, Office, Office Furniture, Olson Stacker, Seating, Seats, Stacking Chair, Stacking Chairs, Workstations |
| Base/Frame Color | Chrome |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Tilt Tension/Tilt Lock | No |
| Back Height Maximum | 16.25" |
| Back Width Maximum | 17.5" |
| Seat Surface Material | Polymer |
| Arms Included | No |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 60% |
| Recommended Application Area(s) | Breakroom & Foodservice, Conference & Meeting |
| Knee Tilt | No |
| Dual-Action Tilt | No |
| Seat Height Maximum | 17.75" |
| Global Product Type | Multipurpose Nesting Chairs |
| Caster/Glide Details | Glides |
| Base/Frame Material(s) | Steel |
| Back Color | Mulberry |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | No |
| Back Surface Material | Polymer |
| Integral Lumbar Support | No |
| Seat Width Maximum | 17.75" |
| Stacking Density | Up to 12 |
| Back Height Adjustment | No |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Posture Lock | No |
| Weight Capacity | Supports Up to 300 lb |
| Total Recycled Content Percent | 64% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 4% |
| Overall Depth Maximum | 21.63" |
| Seat Depth Maximum | 18.25" |
| Color Family | Red |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Overall Height Maximum | 30.63" |
| Asynchronous Control | No |
| Overall Width Maximum | 19.13" |
| Multi-Task Control | No |
| Seat Surface Material Family | Plastic |
| Back Surface Material Family | Plastic |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Case Count | 4 Each |
| Seat Color | Mulberry |
| Compliance Standards | Level 2 Certified, Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards, SCS Indoor Advantage Certified, SCS Indoor Advantage Gold Certified |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 4.57525 |
| Height: | 24.0 |
| Length: | 34.5 |
| Shipping Dimensions: | 34.5" x 26.0" x 24.0" |
| Upc Code: | 79157923990700 |
| Case Cube: | 12.45833 |
| Weight: | 57.0 |
| Width/Diameter: | 26.0 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 4.57525 |
| Height: | 24.0 |
| Length: | 34.5 |
| Shipping Dimensions: | 34.5" x 26.0" x 24.0" |
| Upc Code: | 791579239907 |
| Case Cube: | 12.45833 |
| Weight: | 57.0 |
| Width/Diameter: | 26.0 |

0
