Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
HON® Lota® Series Guest Side Chair 23" x 24.75" 34.5", Black Seat, Back, Base
Manufacturer Number: H2285.VA10.T
Number: HON-2285VA10
Add item to cart:
$468.57
/ Carton
Ships next day
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | HON-2285VA10 |
| Description: | HON® Lota® Series Guest Side Chair 23" x 24.75" 34.5", Black Seat, Back, Base |
| Additional Information: |
Side chair can be stacked up to four high, making it ideal for both private offices and multi-purpose or training rooms. Both casters and glides are packaged with the chair, to allow the chair to be converted from mobile to stationary use. Simple angular design will look great in any application. Style and substance, perfectly meshed. Mesh back adds a level of sophistication and comfort. Supports 250 lbs. Backed by the HON Full Lifetime Warranty. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | H2285.VA10.T |
| Manufacturer Name: | THE HON Company |
| Suggested List Price: | $579.00 |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | China |
| Unspsc | 56112104 |
| Warranty | Backed by the HON Full Lifetime Warranty. |
| Keywords | Furniture, Guest Side Chair, HON, Lota Series, Office, Seating, Seats, Workstations |
| Armrest Material | Plastic |
| Seat Width Maximum | 18.88" |
| Base/Frame Material(s) | Steel |
| Weight Capacity | Supports Up to 250 lb |
| Dual-Action Tilt | No |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Color Family | Black |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Back Height Maximum | 17.75" |
| Seat Depth Maximum | 17.75" |
| Back Width Maximum | 17.88" |
| Recommended Application Area(s) | Guest/Reception & Lounge |
| Integral Lumbar Support | No |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards, Meets or Exceeds ISTA Performance Standards |
| Posture Lock | No |
| Multi-Task Control | No |
| Overall Height Maximum | 34.5" |
| Distance Between Arms | 19.13" |
| Asynchronous Control | No |
| Seat Height Maximum | 19.13" |
| Overall Depth Maximum | 24.75" |
| Arms Included | Yes |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | No |
| Arm Adjustability | Fixed |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Armrest Color | Black |
| Arm Type | Loop |
| Knee Tilt | No |
| Disclaimer Statement | Casters supplied with this chair are not suitable for all floor types. |
| Seat Surface Material | Fabric |
| Base/Frame Color | Black |
| Global Product Type | Guest & Reception Chairs |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Seat Surface Material Family | Fabric |
| Seat Color | Black |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Back Surface Material Family | Mesh |
| Back Height Adjustment | No |
| Back Surface Material | Mesh |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Overall Width Maximum | 23" |
| Caster/Glide Details | Four 1.5" Casters |
| Tilt Tension/Tilt Lock | No |
| Stacking Density | Up to 4 |
| Back Color | Black |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 7.04079 |
| Height: | 8.7 |
| Length: | 26.0 |
| Shipping Dimensions: | 26.0" x 21.7" x 8.7" |
| Upc Code: | 88853161241700 |
| Case Cube: | 2.84059 |
| Weight: | 20.0 |
| Width/Diameter: | 21.7 |

0
