Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
HON® 2111 Invitation® Reception Series Wood Guest Chair 23.5" x 22" 33", Navy Seat, Back, Cognac Base
Manufacturer Number: H2111.COGN.CU98
Number: HON-2111COCU98
Add item to cart:
$1,388.00
/ Carton
Available by special order only
1-800-860-8891
1-800-860-8891
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | HON-2111COCU98 |
| Description: | HON® 2111 Invitation® Reception Series Wood Guest Chair 23.5" x 22" 33", Navy Seat, Back, Cognac Base |
| Additional Information: |
Fully upholstered, contoured back provides lumbar support. Wide sloping arm design for comfort. Solid hardwood construction for strength and durability. Comfortable choice to create professional and welcoming environment. Fully upholstered, contoured back design. Fabric has stain-resistant protection. Separate seat and back for easy cleaning and maintenance. Scaled to work in reception areas and private offices. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | H2111.COGN.CU98 |
| Manufacturer Name: | THE HON Company |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 56112103 |
| Warranty | Backed by the HON Full Lifetime Warranty. |
| Arm Height From Seat | 8" |
| Back Surface Material Family | Fabric |
| Seat Color | Navy |
| Integral Lumbar Support | No |
| Back Height Adjustment | No |
| Seat Depth Maximum | 17" |
| Armrest Material | Wood |
| Base/Frame Material(s) | Wood |
| Overall Width Maximum | 23.5" |
| Knee Tilt | No |
| Color Family | Blue |
| Seat Width Maximum | 20" |
| Overall Height Maximum | 33" |
| Multi-Task Control | No |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Tilt Tension/Tilt Lock | No |
| Back Width Maximum | 21" |
| Dual-Action Tilt | No |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Back Surface Material | Fabric |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards, Meets or Exceeds ISTA Performance Standards, SCS Indoor Advantage Certified, SCS Indoor Advantage Gold Certified |
| Product Compostability Indicator | N |
| Weight Capacity | Supports Up to 250 lb |
| Arms Included | Yes |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | No |
| Recommended Application Area(s) | Guest/Reception & Lounge |
| Overall Depth Maximum | 22" |
| Back Color | Navy |
| Seat Surface Material Family | Fabric |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Seat Surface Material | Fabric |
| Back Height Maximum | 16" |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Seat Height Maximum | 19" |
| Asynchronous Control | No |
| Base/Frame Color | Cognac |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Armrest Color | Cognac |
| Global Product Type | Guest & Reception Chairs |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Posture Lock | No |
| Distance Between Arms | 19" |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 1.53538 |
| Height: | 36.06 |
| Length: | 27.12 |
| Shipping Dimensions: | 27.12" x 27.62" x 36.06" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 15.63131 |
| Weight: | 24.0 |
| Width/Diameter: | 27.62 |

0
