Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
HON® 2111 Invitation® Reception Series Wood Guest Chair 23.5" x 22" 33", Navy Seat, Back, Harvest Base
Manufacturer Number: H2111.C.CU98
Number: HON-2111CCU98
Add item to cart:
$1,388.00
/ Carton
Available by special order only
1-800-860-8891
1-800-860-8891
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | HON-2111CCU98 |
| Description: | HON® 2111 Invitation® Reception Series Wood Guest Chair 23.5" x 22" 33", Navy Seat, Back, Harvest Base |
| Additional Information: |
Fully upholstered, contoured back provides lumbar support. Wide sloping arm design for comfort. Solid hardwood construction for strength and durability. Comfortable choice to create professional and welcoming environment. Fully upholstered, contoured back design. Fabric has stain-resistant protection. Separate seat and back for easy cleaning and maintenance. Scaled to work in reception areas and private offices. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | H2111.C.CU98 |
| Manufacturer Name: | THE HON Company |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 56112103 |
| Warranty | Backed by the HON Full Lifetime Warranty. |
| Back Height Maximum | 16" |
| Posture Lock | No |
| Distance Between Arms | 19" |
| Back Surface Material | Fabric |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Base/Frame Material(s) | Wood |
| Integral Lumbar Support | No |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Seat Color | Navy |
| Armrest Color | Harvest |
| Back Color | Navy |
| Asynchronous Control | No |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Color Family | Blue |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | No |
| Armrest Material | Wood |
| Recommended Application Area(s) | Guest/Reception & Lounge |
| Seat Width Maximum | 20" |
| Product Compostability Indicator | N |
| Overall Height Maximum | 33" |
| Dual-Action Tilt | No |
| Global Product Type | Guest & Reception Chairs |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Arm Height From Seat | 8" |
| Back Surface Material Family | Fabric |
| Weight Capacity | Supports Up to 250 lb |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Back Width Maximum | 21" |
| Arms Included | Yes |
| Seat Depth Maximum | 17" |
| Base/Frame Color | Harvest |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Seat Height Maximum | 19" |
| Overall Depth Maximum | 22" |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Knee Tilt | No |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards, Meets or Exceeds ISTA Performance Standards, SCS Indoor Advantage Certified, SCS Indoor Advantage Gold Certified |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Back Height Adjustment | No |
| Tilt Tension/Tilt Lock | No |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Seat Surface Material | Fabric |
| Multi-Task Control | No |
| Overall Width Maximum | 23.5" |
| Seat Surface Material Family | Fabric |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 1.53538 |
| Height: | 36.06 |
| Length: | 27.12 |
| Shipping Dimensions: | 27.12" x 27.62" x 36.06" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 15.63131 |
| Weight: | 24.0 |
| Width/Diameter: | 27.62 |

0
