Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
HON® Pillow-Soft® 2090 Series Executive High-Back Swivel/Tilt Chair Supports Up to 250 lb, 16" 21" Seat Height, Black
Manufacturer Number: H2095.H.PWST11.T
Number: HON-2095HPWST11T
Add item to cart:
$857.00
/ Carton
Ships next day
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | HON-2095HPWST11T |
| Description: | HON® Pillow-Soft® 2090 Series Executive High-Back Swivel/Tilt Chair Supports Up to 250 lb, 16" 21" Seat Height, Black |
| Additional Information: |
"Memory foam" in seat cushion responds to body dynamics. Fiber fill in back with recess at the base to cradle the lumbar region. Tufted, gathered cushions provide exceptional comfort. Superb comfort and attractive styling appropriate for executive, managerial and conference settings. Ergonomic support you need throughout the day, with the plush cushioning that makes sitting more comfortable than ever. Plush, tufted back cushion with recess at the base to cradle the lumbar region. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | H2095.H.PWST11.T |
| Manufacturer Name: | THE HON Company |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 56112102 |
| Warranty | Backed by the HON Full Lifetime Warranty. |
| Seat Height Minimum | 16" |
| Arm Height From Seat | 8.63" |
| Back Surface Material Family | Bonded Leather |
| Seat Color | Black |
| Integral Lumbar Support | No |
| Back Height Adjustment | No |
| Seat Depth Maximum | 17.5" |
| Armrest Material | Polypropylene |
| Base/Frame Material(s) | Nylon |
| Special Features | Padded-loop arms. |
| Arm Type | Padded Loop |
| Overall Width Maximum | 26.75" |
| Knee Tilt | No |
| Color Family | Black |
| Seat Width Maximum | 21" |
| Overall Depth Minimum | 29.5" |
| Overall Height Maximum | 47.5" |
| Multi-Task Control | No |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Tilt Tension/Tilt Lock | Yes |
| Back Width Maximum | 21" |
| Dual-Action Tilt | No |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Seat Fill Material | Memory Foam |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Back Surface Material | Bonded Leather |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards, Meets or Exceeds ISTA Performance Standards |
| Product Compostability Indicator | N |
| Disclaimer Statement | Casters supplied with this chair are not suitable for all floor types. |
| Weight Capacity | Supports Up to 250 lb |
| Arms Included | Yes |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | Yes |
| Recommended Application Area(s) | Executive & Management, General Office & Task |
| Overall Depth Maximum | 39" |
| Back Color | Black |
| Seat Surface Material Family | Bonded Leather |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Seat Surface Material | Bonded Leather |
| Back Height Maximum | 29.5" |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Seat Height Maximum | 21" |
| Asynchronous Control | No |
| Base/Frame Color | Black |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Armrest Color | Black |
| Global Product Type | Office Chairs |
| Overall Height Minimum | 42.5" |
| Caster/Glide Details | Five Casters |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Posture Lock | No |
| Distance Between Arms | 21" |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 8.0616 |
| Height: | 26.7 |
| Length: | 28.6 |
| Shipping Dimensions: | 28.6" x 16.0" x 26.7" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 7.07056 |
| Weight: | 57.0 |
| Width/Diameter: | 16.0 |

0
