Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
HON® Pillow-Soft® 2090 Series Guest Arm Chair Leather Upholstery, 31.25" x 35.75" 36", Black Seat, Back, Base
Manufacturer Number: H2093.SR11.T
Number: HON-2093SR11T
Add item to cart:
$773.92
/ Carton
Ships next day
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | HON-2093SR11T |
| Description: | HON® Pillow-Soft® 2090 Series Guest Arm Chair Leather Upholstery, 31.25" x 35.75" 36", Black Seat, Back, Base |
| Additional Information: |
''Memory foam'' in seat cushion responds to body dynamics. Fiber fill in back with recess at the base to cradle the lumbar region. Tufted, gathered cushions provide exceptional comfort. Sled base allows chair to slide easily on floor or carpet. Superb comfort and attractive styling appropriate for executive, managerial and conference settings. Ergonomic support you need throughout the day, with the plush cushioning that makes sitting more comfortable than ever. Plush, tufted back cushion with recess at the base to cradle the lumbar region. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | H2093.SR11.T |
| Manufacturer Name: | THE HON Company |
| Suggested List Price: | $933.00 |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 56112103 |
| Warranty | Backed by the HON Full Lifetime Warranty. |
| Keywords | 2090 Pillow-Soft Series, Arm Chair, Black, Chair, Chairs, Furniture, Guest, HON, Leather, Metal-Frame, Office, Office Furniture, Seating, Seats, Side Arm, Workstations |
| Armrest Material | Polyurethane |
| Seat Width Maximum | 21.5" |
| Base/Frame Material(s) | Steel |
| Seat Fill Material | Memory Foam |
| Weight Capacity | Supports Up to 300 lb |
| Dual-Action Tilt | No |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Color Family | Black |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 4% |
| Back Height Maximum | 19.25" |
| Seat Depth Maximum | 20.75" |
| Back Width Maximum | 21.5" |
| Recommended Application Area(s) | Guest/Reception & Lounge |
| Integral Lumbar Support | No |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Compliance Standards | Level 2 Certified, Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards, SCS Indoor Advantage Certified, SCS Indoor Advantage Gold Certified |
| Posture Lock | No |
| Arm Height From Seat | 6" |
| Multi-Task Control | No |
| Overall Height Maximum | 36" |
| Distance Between Arms | 19.75" |
| Asynchronous Control | No |
| Seat Height Maximum | 19.5" |
| Overall Depth Maximum | 35.75" |
| Arms Included | Yes |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | No |
| Arm Adjustability | Fixed |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Armrest Color | Black |
| Arm Type | Loop |
| Knee Tilt | No |
| Seat Surface Material | Leather |
| Base/Frame Color | Black |
| Special Features | Leather Upholstery |
| Global Product Type | Guest & Reception Chairs |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Seat Surface Material Family | Genuine Leather |
| Seat Color | Black |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Back Surface Material Family | Genuine Leather |
| Back Height Adjustment | No |
| Back Surface Material | Leather |
| Total Recycled Content Percent | 30% |
| Overall Width Maximum | 31.25" |
| Caster/Glide Details | Glides |
| Tilt Tension/Tilt Lock | No |
| Back Color | Black |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 26% |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 2.13904 |
| Height: | 40.19 |
| Length: | 26.06 |
| Shipping Dimensions: | 26.06" x 29.31" x 40.19" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 17.76497 |
| Weight: | 38.0 |
| Width/Diameter: | 29.31 |

0
