Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
HON® Pillow-Soft® 2090 Series Managerial Mid-Back Swivel/Tilt Chair Supports Up to 300 lb, 17" 21" Seat Height, Black
Manufacturer Number: H2092.H.CU10.T
Number: HON-2092CU10T
Add item to cart:
$965.00
/ Carton
Ships next day
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | HON-2092CU10T |
| Description: | HON® Pillow-Soft® 2090 Series Managerial Mid-Back Swivel/Tilt Chair Supports Up to 300 lb, 17" 21" Seat Height, Black |
| Additional Information: |
"Memory foam" in seat cushion responds to body dynamics. Fiber fill in back with recess at the base to cradle the lumbar region. Tufted, gathered cushions provide exceptional comfort. Superb comfort and attractive styling appropriate for executive, managerial and conference settings. Ergonomic support you need throughout the day, with the plush cushioning that makes sitting more comfortable than ever. Plush, tufted back cushion with recess at the base to cradle the lumbar region. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | H2092.H.CU10.T |
| Manufacturer Name: | THE HON Company |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 56112102 |
| Warranty | Backed by the HON Full Lifetime Warranty. |
| Back Height Maximum | 20" |
| Posture Lock | No |
| Distance Between Arms | 20" |
| Back Surface Material | Fabric |
| Total Recycled Content Percent | 30% |
| Base/Frame Material(s) | Plastic |
| Integral Lumbar Support | No |
| Seat Height Minimum | 17" |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Seat Color | Black |
| Armrest Color | Black |
| Back Color | Black |
| Asynchronous Control | No |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Color Family | Black |
| Overall Depth Minimum | 28.75" |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | Yes |
| Armrest Material | Polyurethane |
| Recommended Application Area(s) | Executive & Management, General Office & Task |
| Seat Width Maximum | 22" |
| Product Compostability Indicator | N |
| Overall Height Maximum | 42" |
| Dual-Action Tilt | No |
| Global Product Type | Office Chairs |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 4% |
| Arm Height From Seat | 7" |
| Back Surface Material Family | Fabric |
| Weight Capacity | Supports Up to 300 lb |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Back Width Maximum | 22" |
| Arms Included | Yes |
| Seat Depth Maximum | 19" |
| Base/Frame Color | Black |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 26% |
| Seat Height Maximum | 21" |
| Overall Depth Maximum | 29" |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Arm Type | Loop |
| Knee Tilt | No |
| Compliance Standards | Level 2 Certified, Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards, Meets or Exceeds ISTA Performance Standards, SCS Indoor Advantage Certified, SCS Indoor Advantage Gold Certified |
| Disclaimer Statement | Casters supplied with this chair are not suitable for all floor types. |
| Special Features | Fabric |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Seat Fill Material | Memory Foam |
| Back Height Adjustment | No |
| Caster/Glide Details | Five Casters |
| Tilt Tension/Tilt Lock | Yes |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Seat Surface Material | Fabric |
| Overall Height Minimum | 37" |
| Multi-Task Control | No |
| Overall Width Maximum | 26.25" |
| Seat Surface Material Family | Fabric |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 3.45076 |
| Height: | 25.0 |
| Length: | 39.37 |
| Shipping Dimensions: | 39.37" x 29.0" x 25.0" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 16.51808 |
| Weight: | 57.0 |
| Width/Diameter: | 29.0 |

0
