Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
HON® Pillow-Soft® 2090 Series Executive High-Back Swivel/Tilt Chair Supports 300 lb, 16.75" to 21.25" Seat, Burgundy, Black Base
Manufacturer Number: H2091.H.SR69.T
Number: HON-2091SR69T
Add item to cart:
$988.10
/ Carton
Ships next day
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | HON-2091SR69T |
| Description: | HON® Pillow-Soft® 2090 Series Executive High-Back Swivel/Tilt Chair Supports 300 lb, 16.75" to 21.25" Seat, Burgundy, Black Base |
| Additional Information: |
"Memory foam" in seat cushion responds to body dynamics. Fiber fill in back with recess at the base to cradle the lumbar region. Tufted, gathered cushions provide exceptional comfort. Superb comfort and attractive styling appropriate for executive, managerial and conference settings. Ergonomic support you need throughout the day, with the plush cushioning that makes sitting more comfortable than ever. Plush, tufted back cushion with recess at the base to cradle the lumbar region. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | H2091.H.SR69.T |
| Manufacturer Name: | THE HON Company |
| Suggested List Price: | $1,221.00 |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 56112104 |
| Warranty | Backed by the HON Full Lifetime Warranty. |
| Keywords | 2090 Pillow-Soft Series, Burgundy, Chair, Chairs, Executive, Furniture, HON, High Back, Leather, Metal-Frame, Office, Office Furniture, Pneumatic Seat Height Adjustment, Seating, Seats, Swivel/Tilt, Workstations |
| Distance Between Arms | 20.25" |
| Back Height Maximum | 25" |
| Posture Lock | No |
| Back Surface Material | Leather |
| Total Recycled Content Percent | 30% |
| Integral Lumbar Support | No |
| Base/Frame Material(s) | Plastic |
| Seat Color | Burgundy |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Armrest Color | Black |
| Asynchronous Control | No |
| Seat Height Minimum | 16.75" |
| Back Color | Burgundy |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | Yes |
| Color Family | Red |
| Recommended Application Area(s) | Executive & Management, General Office & Task |
| Armrest Material | Polyurethane |
| Seat Width Maximum | 21" |
| Global Product Type | Office Chairs |
| Overall Height Maximum | 46.5" |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 4% |
| Dual-Action Tilt | No |
| Arm Height From Seat | 7.25" |
| Arms Included | Yes |
| Seat Depth Maximum | 22" |
| Weight Capacity | Supports Up to 300 lb |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Back Width Maximum | 22" |
| Back Surface Material Family | Genuine Leather |
| Base/Frame Color | Black |
| Seat Height Maximum | 21.25" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 26% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Arm Type | Loop |
| Caster/Glide Surface Texture | Hard |
| Compliance Standards | Level 2 Certified, Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards, SCS Indoor Advantage Certified, SCS Indoor Advantage Gold Certified |
| Knee Tilt | No |
| Overall Depth Maximum | 29.75" |
| Disclaimer Statement | Casters supplied with this chair are not suitable for all floor types. |
| Special Features | Standard-loop arms. |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Seat Fill Material | Memory Foam |
| Back Height Adjustment | No |
| Caster/Glide Details | Five Casters |
| Tilt Tension/Tilt Lock | Yes |
| Overall Width Maximum | 26.25" |
| Seat Surface Material Family | Genuine Leather |
| Seat Surface Material | Leather |
| Multi-Task Control | No |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Overall Height Minimum | 42" |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 3.56298 |
| Height: | 41.0 |
| Length: | 23.25 |
| Shipping Dimensions: | 23.25" x 29.0" x 41.0" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 15.99783 |
| Weight: | 57.0 |
| Width/Diameter: | 29.0 |

0
