Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
HON® 10500 Series™ Single Pedestal Desk Full-Height Right: Box/Box/File, 72" x 36" 29.5", Kingswood Walnut
Manufacturer Number: 105895RLKI1
Number: HON-105895RLKI1
Add item to cart:
$1,766.00
/ Carton
Ships next day
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | HON-105895RLKI1 |
| Description: | HON® 10500 Series™ Single Pedestal Desk Full-Height Right: Box/Box/File, 72" x 36" 29.5", Kingswood Walnut |
| Additional Information: |
Hard-working, good-looking and built to survive a lifetime of overtime. Premium, multi-ply laminate stands up to scratches, spills, stains and boiling liquids, and holds up under heavy use. Drawers glide on steel ball-bearings for years of smooth, reliable performance. File drawers have built-in hangrails to accept hanging file folders. All drawers lock using the same key; lock core can be changed as security needs require Leveling glides compensate for uneven floors. The workhorse of the workplace. Durable, easy-care laminate is scratch-, spill- and stain-resistant. Drawers are equipped with smooth, quiet action slides. Strong inner frame construction built for trouble free performance and long life. Bookcase, desks, credenzas, returns, storage cabinet, files and pedestals ship fully assembled to ease and speed installation. All drawers lock. Grommets on desk, bridge and return tops route and hide cords. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 105895RLKI1 |
| Manufacturer Name: | THE HON Company |
| Supplier categories | Furniture, Desks & Workstations, Executive & Office Desks |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 56101703 |
| Warranty | Backed by the HON Full Lifetime Warranty. |
| Worksurface Width | 72" |
| Pedestal Types | Hanging: Full-Height |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 35% |
| Book Box Indicator | No |
| Product Compostability Indicator | N |
| Number of Drawers | 3 |
| Number of Shelves | 0 |
| CPU Holder/Platform Indicator | No |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 3% |
| Worksurface Material | Particleboard, Thermal Fused Laminate (TFL) |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Compliance Standards | Level 2 Certified, Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards, Meets or Exceeds ISTA Standards, SCS Indoor Advantage Certified |
| Drawer Type | Right: Box/Box/File |
| Series Name | HON® 10500 Series™ |
| Keyboard/Mouse Platform Indicator | No |
| Base Material | Particleboard, Thermal Fused Laminate (TFL) |
| Weight (Fully Assembled) | 278 lb |
| Worksurface Shape | Rectangular |
| Total Recycled Content Percent | 38% |
| Pedestal Count | 1 |
| Global Product Type | Pedestal Office Desks |
| Special Features | Full-Height Pedestals—Box/Box/File drawer format on right. |
| Worksurface/Base Color | Kingswood Walnut |
| Overall Height (Max) | 29.5" |
| Edge Detail Profile | Square |
| Overall Depth (Max) | 36" |
| Color Family | Walnut |
| Overall Width (Max) | 72" |
| Worksurface Depth | 36" |
| Caster/Glide/Wheel | (4) Leveling Glides |
| Worksurface Thickness | 1" |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 5.36259 |
| Height: | 31.38 |
| Length: | 74.38 |
| Shipping Dimensions: | 74.38" x 38.38" x 31.38" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 51.84064 |
| Weight: | 278.0 |
| Width/Diameter: | 38.38 |

0
