Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
HON® 10500 Series™ Double Pedestal Desk Full-Height Left: Box/Box/File, Right: File/File, 72" x 36" 29.5", Kingswood Walnut
Manufacturer Number: 105890LKI1
Number: HON-105890LKI1
Add item to cart:
$2,209.00
/ Carton
Ships next day
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | HON-105890LKI1 |
| Description: | HON® 10500 Series™ Double Pedestal Desk Full-Height Left: Box/Box/File, Right: File/File, 72" x 36" 29.5", Kingswood Walnut |
| Additional Information: |
Hard-working, good-looking and built to survive a lifetime of overtime. Thermally-fused laminate top and end panels are abrasion- and stain-resistant. Drawers operate on ball bearing suspensions; file drawers extend fully and accommodate letter or legal size hanging files, box drawers extend three-quarters. HON® "One Key" core removable locks make re-keying quick and easy. Full-height modesty panel for privacy. Two cord management grommets. The workhorse of the workplace. Durable, easy-care laminate is scratch-, spill- and stain-resistant. Drawers are equipped with smooth, quiet action slides. Strong inner frame construction built for trouble free performance and long life. Bookcase, desks, credenzas, returns, storage cabinet, files and pedestals ship fully assembled to ease and speed installation. All drawers lock. Grommets on desk, bridge and return tops route and hide cords. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 105890LKI1 |
| Manufacturer Name: | THE HON Company |
| Supplier categories | Furniture, Desks & Workstations, Executive & Office Desks |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 56101703 |
| Warranty | Backed by the HON Full Lifetime Warranty. |
| Total Recycled Content Percent | 38% |
| Worksurface Width | 72" |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Worksurface Shape | Rectangular |
| Overall Height (Max) | 29.5" |
| Color Family | Walnut |
| Number of Drawers | 5 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Overall Width (Max) | 72" |
| Worksurface Thickness | 1" |
| Global Product Type | Pedestal Office Desks |
| Pedestal Types | Hanging: Full-Height |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 35% |
| Number of Shelves | 0 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 3% |
| Pedestal Count | 2 |
| Worksurface Depth | 36" |
| Book Box Indicator | No |
| CPU Holder/Platform Indicator | No |
| Weight (Fully Assembled) | 340 lb |
| Caster/Glide/Wheel | (4) Glides |
| Worksurface/Base Color | Kingswood Walnut |
| Compliance Standards | Level 2 Certified, Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards, Meets or Exceeds ISTA Standards, SCS Indoor Advantage Certified |
| Drawer Type | Left: Box/Box/File, Right: File/File |
| Special Features | Full-Height Pedestals—Box/Box/File drawer format on left, File/File drawer format on right. |
| Worksurface Material | Particleboard, Thermal Fused Laminate (TFL) |
| Edge Detail Profile | Square |
| Overall Depth (Max) | 36" |
| Keyboard/Mouse Platform Indicator | No |
| Base Material | Particleboard, Thermal Fused Laminate (TFL) |
| Series Name | HON® 10500 Series™ |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 6.55856 |
| Height: | 31.38 |
| Length: | 74.38 |
| Shipping Dimensions: | 74.38" x 38.38" x 31.38" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 51.84064 |
| Weight: | 340.0 |
| Width/Diameter: | 38.38 |

0
