Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
HON® 10500 Series™ "L" Workstation Single Pedestal Desk with 3/4 Height Right 72" x 36" 29.5", Mahogany
Manufacturer Number: H10585R.NN
Number: HON-10585RNN
Add item to cart:
$1,234.02
/ Carton
Ships next day
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | HON-10585RNN |
| Description: | HON® 10500 Series™ "L" Workstation Single Pedestal Desk with 3/4 Height Right 72" x 36" 29.5", Mahogany |
| Additional Information: |
Desk and Return sold and shipped separately--ORDER BOTH. Hard-working, good-looking and built to survive a lifetime of overtime. Durable abrasion- and stain- resistant laminate. Drawers operate on ball bearing suspensions; file drawer extends fully and accommodates letter or legal size hanging files, box drawer extends three-quarters. 10 1/2" conference overhang provides kneespace for guests. HON® "One Key" core removable locks make re-keying quick and easy. Full-height modesty panel for privacy. Two cord management grommets. The workhorse of the workplace. Durable, easy-care laminate surfaces are scratch-, spill- and stain-resistant. Strong inner frame construction ensures trouble-free performance and a long productive life. Bookcases, desks, credenzas, returns, storage cabinets, files and pedestals ship fully assembled for fast and easy integration and installation. Grommets on desk, bridge and return tops route and hide cords. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | H10585R.NN |
| Manufacturer Name: | THE HON Company |
| Suggested List Price: | $1,489.00 |
| Supplier categories | Furniture, Desks & Workstations, Executive & Office Desks |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 56101703 |
| Warranty | Backed by the HON Full Lifetime Warranty. |
| Keywords | 10500 Series, Cord Grommets, Cord Management, Desk, Desks, Escritoire, File Drawer, Filing, Furniture, HON, L-Stations, L-Workstations, Laminate, Mahogany, Office Furniture, Office Suites, Rectangular, Single Pedestal, U-Stations, U-Workstations, Wood, Wood Furniture, Wood Office Furniture, Workstation, Workstations, Writing-Table |
| Pedestal Types | 3/4-Height |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 3% |
| Worksurface/Base Color | Mahogany |
| Overall Height (Max) | 29.5" |
| Number of Shelves | 0 |
| CPU Holder/Platform Indicator | No |
| Edge Detail Profile | Square |
| Pedestal Count | 1 |
| Total Recycled Content Percent | 72% |
| Disclaimer Statement | Desk and Return sold and shipped separately—ORDER BOTH. |
| Overall Width (Max) | 72" |
| Overall Depth (Max) | 36" |
| Series Name | HON® 10500 Series™ |
| Base Material | Woodgrain Laminate |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 69% |
| Compliance Standards | Level 2 Certified, Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards, SCS Indoor Advantage Certified, SCS Indoor Advantage Gold Certified |
| For Use With | HON® 10500 Series™ Mahogany Returns |
| Drawer Type | Right: Box/File |
| Number of Drawers | 2 |
| Worksurface Material | Thermally Fused Woodgrain Laminate |
| Worksurface Shape | L/U-Shaped, Right-Hand |
| Worksurface Thickness | 1.13" |
| Keyboard/Mouse Platform Indicator | No |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Color Family | Mahogany |
| Global Product Type | Pedestal Office Desks |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 5.33642 |
| Height: | 31.19 |
| Length: | 74.75 |
| Shipping Dimensions: | 74.75" x 38.75" x 31.19" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 52.28228 |
| Weight: | 279.0 |
| Width/Diameter: | 38.75 |

0
