Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
HON® 10500 Series™ "L" Workstation Single Pedestal Desk Right 66" x 30" 29.5", Harvest
Manufacturer Number: H10583R.CC
Number: HON-10583RCC
Add item to cart:
$1,084.84
/ Carton
Ships next day
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | HON-10583RCC |
| Description: | HON® 10500 Series™ "L" Workstation Single Pedestal Desk Right 66" x 30" 29.5", Harvest |
| Additional Information: |
Desk and Return sold and shipped separately--ORDER BOTH. Hard-working, good-looking and built to survive a lifetime of overtime. Durable abrasion- and stain- resistant laminate. Drawers operate on ball bearing suspensions; file drawer extends fully and accommodates letter or legal size hanging files, box drawer extends three-quarters. HON® "One Key" core removable locks make re-keying quick and easy. Full-height modesty panel for privacy. Two cord management grommets. The workhorse of the workplace. Durable, easy-care laminate surfaces are scratch-, spill- and stain-resistant. Strong inner frame construction ensures trouble-free performance and a long productive life. Bookcases, desks, credenzas, returns, storage cabinets, files and pedestals ship fully assembled for fast and easy integration and installation. Grommets on desk, bridge and return tops route and hide cords. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | H10583R.CC |
| Manufacturer Name: | THE HON Company |
| Suggested List Price: | $1,309.00 |
| Supplier categories | Furniture, Desks & Workstations, Executive & Office Desks |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 56101703 |
| Warranty | Backed by the HON Full Lifetime Warranty. |
| Keywords | 10500 Series, Cord Grommets, Cord Management, Desk, Desks, Escritoire, File Drawer, Filing, Furniture, HON, Harvest, L-Stations, L-Workstations, Laminate, Medium Oak, Oak, Office Furniture, Office Suites, Rectangular, Single Pedestal, Wood, Wood Furniture, Wood Office Furniture, Workstation, Workstations, Writing-Table |
| Drawer Type | Right: Box/File |
| Number of Drawers | 2 |
| Base Material | Woodgrain Laminate |
| Color Family | Oak |
| Worksurface Thickness | 1.13" |
| Compliance Standards | Level 2 Certified, Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards, SCS Indoor Advantage Certified, SCS Indoor Advantage Gold Certified |
| Pedestal Count | 1 |
| Worksurface/Base Color | Harvest |
| Worksurface Shape | L-Shaped, Right-Hand |
| For Use With | HON® 10500 Series™ Natural Maple Returns |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Pedestal Types | 3/4-Height |
| Keyboard/Mouse Platform Indicator | No |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 3% |
| Disclaimer Statement | Desk and Return sold and shipped separately—ORDER BOTH. |
| Overall Width (Max) | 66" |
| Series Name | HON® 10500 Series™ |
| CPU Holder/Platform Indicator | No |
| Overall Height (Max) | 29.5" |
| Worksurface Material | Thermally Fused Woodgrain Laminate |
| Total Recycled Content Percent | 72% |
| Global Product Type | Pedestal Office Desks |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 69% |
| Number of Shelves | 0 |
| Overall Depth (Max) | 30" |
| Edge Detail Profile | Square |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 5.81929 |
| Height: | 31.25 |
| Length: | 68.0 |
| Shipping Dimensions: | 68.0" x 32.0" x 31.25" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 39.35185 |
| Weight: | 229.0 |
| Width/Diameter: | 32.0 |

0
