Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
HON® 10500 Series™ Lateral File 2 Legal/Letter-Size Drawers, Kingswood Walnut, 36" x 20" 29.5"
Manufacturer Number: 10563LKI1
Number: HON-10563LKI1
Add item to cart:
$1,264.00
/ Carton
Ships next day
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | HON-10563LKI1 |
| Description: | HON® 10500 Series™ Lateral File 2 Legal/Letter-Size Drawers, Kingswood Walnut, 36" x 20" 29.5" |
| Additional Information: |
Durable abrasion- and stain- resistant laminate. Straight edges provide a streamlined look. Drawers extend fully on steel ball bearing suspensions. Hang rails for letter- and legal-size hanging files. The workhorse of the workplace. Durable, easy-care laminate is scratch-, spill- and stain-resistant. Drawers are equipped with smooth, quiet action slides. Strong inner frame construction built for trouble free performance and long life. Bookcase, desks, credenzas, returns, storage cabinet, files and pedestals ship fully assembled to ease and speed installation. All drawers lock. Grommets on desk, bridge and return tops route and hide cords. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 10563LKI1 |
| Manufacturer Name: | THE HON Company |
| Supplier categories | Furniture, File & Storage Cabinets, File Cabinets |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 56101702 |
| Warranty | Backed by the HON Full Lifetime Warranty. |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 35% |
| Overall Width | 36" |
| Product Compostability Indicator | N |
| Number of Drawers | 2 |
| Drawer Width-File Drawer | 31.63" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 3% |
| Color(s) | Kingswood Walnut |
| Compatible Flooring Type(s) | Hard Flooring, High-Pile Carpet, Low-Pile Carpet |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Compliance Standards | Level 2 Certified, Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards, Meets or Exceeds ISTA Standards, SCS Indoor Advantage Certified |
| Series Name | HON® 10500 Series™ |
| Package Includes | (2) Sets of Hanging File Rails |
| Overall Height | 29.5" |
| Base Material | Particleboard, Thermal Fused Laminate (TFL) |
| Glide/Feet Indicator | Yes |
| Drawer Height-File Drawer | 9.25" |
| Overall Depth | 20" |
| Pedestal Sub-Type Indicator | No |
| Top Material | Particleboard, Thermal Fused Laminate (TFL) |
| Document Size Accommodation | Legal, Letter |
| Total Recycled Content Percent | 38% |
| Global Product Type | Lateral File Cabinets |
| Top Thickness | 1.12" |
| Glide/Feet Details | (4) Leveling Glides |
| Drawer Configuration | File |
| Drawer Depth-File Drawer | 15.06" |
| Edge Detail Profile | Square |
| Anti-Tip Mechanism Indicator | No |
| Corner/Edge Protector | 2 mm PVC Edge Band |
| Color Family | Walnut |
| Caster Indicator | No |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 10.7948 |
| Height: | 32.25 |
| Length: | 38.13 |
| Shipping Dimensions: | 38.13" x 22.13" x 32.25" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 15.74832 |
| Weight: | 170.0 |
| Width/Diameter: | 22.13 |

0
