Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
HON® 10500 Series™ Mobile Pedestal File Left or Right, 3-Drawers: Box/Box/File, Legal/Letter, Harvest, 15.75" x 22.75" 28"
Manufacturer Number: H105102.CC
Number: HON-105102CC
Add item to cart:
$892.57
/ Carton
Ships next day
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | HON-105102CC |
| Description: | HON® 10500 Series™ Mobile Pedestal File Left or Right, 3-Drawers: Box/Box/File, Legal/Letter, Harvest, 15.75" x 22.75" 28" |
| Additional Information: |
Durable abrasion-, scratch- and stain-resistant surfaces. Straight, square edges for a streamlined look. Easy mobility on four 2" casters. Locking file drawer extends fully and accommodates letter- or legal-size files. Steel ball-bearing drawer suspension for smooth operation. Use freestanding or pair with 10500 and 10700 Series™ desk shells. The workhorse of the workplace. Durable, easy-care laminate surfaces are scratch-, spill- and stain-resistant. Strong inner frame construction ensures trouble-free performance and a long productive life. Bookcases, desks, credenzas, returns, storage cabinets, files and pedestals ship fully assembled for fast and easy integration and installation. Grommets on desk, bridge and return tops route and hide cords. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | H105102.CC |
| Manufacturer Name: | THE HON Company |
| Suggested List Price: | $1,077.00 |
| Supplier categories | Furniture, File & Storage Cabinets, File Cabinets |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 56101702 |
| Warranty | Backed by the HON Full Lifetime Warranty. |
| Keywords | 10500 Series, File Cabinet, Files, Filing, Furniture, HON, Harvest, Laminate, Medium Oak, Mobile, Oak, Office Furniture, Office Suites, Organization, Pedestal, Receptacles, Storage, Systems, Wood, Wood Furniture, Wood Office Furniture |
| Total Recycled Content Percent | 72% |
| Color(s) | Harvest |
| Pedestal Orientation | Left/Right |
| Number of Drawers | 3 |
| Edge Detail Profile | Square |
| Pedestal Types | Freestanding: Full-Height |
| Caster Indicator | Yes |
| Base Material | High-Pressure Laminate (HPL), Woodgrain Veneer |
| Drawer Configuration | Box/Box/File |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 3% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Package Includes | (2) Keys |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 69% |
| Pedestal Count | 1 |
| Glide/Feet Indicator | No |
| Caster Details | Four Non-Locking Swivel Casters |
| Overall Width | 15.75" |
| Document Size Accommodation | Legal, Letter |
| Compliance Standards | Level 2 Certified, Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards, SCS Indoor Advantage Certified, SCS Indoor Advantage Gold Certified |
| Global Product Type | Vertical Pedestal File Cabinets |
| Anti-Tip Mechanism Indicator | No |
| Color Family | Oak |
| Overall Depth | 22.75" |
| Special Features | Box/Box/File Format—Middle box and bottom file drawer feature a keyed lock. |
| Top Material | High-Pressure Laminate (HPL), Woodgrain Veneer |
| Overall Height | 28" |
| Series Name | HON® 10500 Series™ |
| Pedestal Sub-Type Indicator | Yes |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 15.12132 |
| Height: | 31.13 |
| Length: | 24.94 |
| Shipping Dimensions: | 24.94" x 17.81" x 31.13" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 8.00195 |
| Weight: | 121.0 |
| Width/Diameter: | 17.81 |

0
