Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
HP Color LaserJet Enterprise MFP M578 Series Multifunction Printers Flow M578c Printer, Copy/Fax/Print/Scan
Manufacturer Number: 7ZU87A
Number: HEW-7ZU87A
Add item to cart:
$4,150.65
/ Carton
Available by special order only
1-800-860-8891
1-800-860-8891
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | HEW-7ZU87A |
| Description: | HP Color LaserJet Enterprise MFP M578 Series Multifunction Printers Flow M578c Printer, Copy/Fax/Print/Scan |
| Additional Information: |
The operating code (BIOS) is automatically checked during startup and repairs itself if compromised. Common Criteria certified to continually monitor memory activity to detect and stop attacks in real time. Firmware is automatically checked during startup to determine if it's authentic code—digitally signed by HP. Easily enable workflows across your fleet with a consistent user experience and intuitive, tablet-like icons. Manage jobs directly at the MFP, using the 8" color touchscreen with image preview. HP printers have the industry’s strongest security because they’re always on guard, continually detecting and stopping threats. With HP Sure Start, each device regularly checks its operating code and repairs itself from attempted hacks. Whitelisting checks firmware during startup to help ensure that it’s authentic, good code—digitally signed by HP. Modern, tablet-like color touchscreens on the M578 keep things simple and intuitive across your fleet of Enterprise devices. A scalable control panel interface improves future extensibility and allows for customization, along with a robust set of apps and usability features. The control panel features an enhanced image preview—now for both copies and scans. You can preview and edit scans before sending them, right from the color touchscreen. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 7ZU87A |
| Manufacturer Name: | HP (Hewlett-Packard) |
| Supplier categories | Technology, Printers & Copier/Fax/Multifunction Machines, Copier/Fax/Multifunction Machines |
| Country of origin | Mexico |
| Unspsc | 43212105 |
| Warranty | Manufacturer's limited one-year next-business day onsite warranty. |
| Handset | No |
| Secure Print Function | Yes |
| LCD Display (Yes/No) | Yes |
| Color Depth | 24 b |
| Maximum Memory | 3.75 GB |
| Paper Input | 100 Sheet Multipurpose Tray, 550 Sheet Input Tray |
| Global Product Type | Printer, Copier, Scanner, Fax Multifunction Machines |
| B&W or Color Output | Color |
| Duplex Printing | Automatic |
| Compliance Standards | Energy Star Rated |
| LCD Display Format | 8" Color Touchscreen Plus Integrated Keyboard |
| Printing Type | Laser |
| Individual Ink Cartridges | Yes |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Processor Speed | 1.2 GHz |
| Depth | 34" |
| Maximum Print Speed (Color) | 40 ppm |
| Grayscale Halftones | 256 |
| Monthly Duty Cycle (Pages) | 80,000 |
| Borderless Printing | No |
| Product Compostability Indicator | N |
| Network Types | 10/100/1000Base-T Ethernet |
| Connector/Port/Interface | Ethernet, Hardware Integration Pocket, USB |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Auto Duplexing Functions | |
| Standard Memory | 1.25 GB |
| Package Includes | (4) Preinstalled HP LaserJet Toner Cartridges, Toner Collection Unit, In-Box Documentation, Power Cord |
| Speed Dial Memories | 1,000 |
| Weight | 85 lbs |
| Dual Access Capability | Yes |
| First Page Out | 7.8 s |
| Print Resolution (Color) (Width x Height) | 1200 x 1200 dpi |
| Wireless Printing | No |
| Scan Resolution (Width x Height) | 600 x 600 dpi |
| Copying Speed (Color) | 40 cpm |
| Maximum Copy Size (W x H) | 8.5 x 14 |
| Network Capable | Yes |
| Telephone Features | No |
| Auto Document Feed/Sheets | 100 |
| Machine Functions | Copy, Fax, Print, Scan |
| Network Ready | Yes |
| Reduction/Enlargement Range [Min] | 25% |
| PC Free Printing | Yes |
| Reduction/Enlargement Range [Max] | 400% |
| Print Resolution (Black) (Width x Height) | 1200 x 1200 dpi |
| Copying Speed (Black) | 40 cpm |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Maximum Copies | 9,999 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Maximum Paper Size | 8.5 x 14 |
| Height | 33" |
| Power Requirements | AC 100 V-240 V, 50 Hz/60 Hz |
| Paper Input Capacity (Sheets) | 650 |
| Best Transmission Speed | 3 Seconds/Page |
| Power Consumption | 617 W Peak |
| Operating System Compatibility | Android™, iOS®, Mac® OS X 10.13-10.15, Windows® 7, 8.1, 10 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Remote Fax Retrieval | No |
| Sorting Function | No |
| Width | 32.3" |
| Accepts Paper Size | 3" x 5", 4" x 6", 5" x 7", 5" x 8", 8.5" x 13", Double Postcard (JIS), Envelope (No. 9, No. 10, Monarch), Executive, Legal, Letter, Oficio, Postcard (JIS), Statement |
| Secure Fax (Password) | No |
| Delayed Transmission | No |
| Fax Forwarding/Paging | Yes |
| Fax Transmission Speed | 33.6 kb/s |
| Model Name/Number | LaserJet Enterprise Flow MFP M578c |
| Maximum Print Speed (Black) | 40 ppm |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 9.60131 |
| Height: | 23.6 |
| Length: | 29.7 |
| Shipping Dimensions: | 29.7" x 25.6" x 23.6" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 10.384 |
| Weight: | 99.7 |
| Width/Diameter: | 25.6 |

0
