Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
HP Color LaserJet Pro MFP M283fdw Wireless Multifunction Laser Printer Copy/Fax/Print/Scan
Manufacturer Number: 7KW75A#BGJ
Number: HEW-7KW75A
Add item to cart:
$701.50
/ Carton
Available by special order only
1-800-860-8891
1-800-860-8891
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | HEW-7KW75A |
| Description: | HP Color LaserJet Pro MFP M283fdw Wireless Multifunction Laser Printer Copy/Fax/Print/Scan |
| Additional Information: |
Best-in-class mobile print app. Powerful printing. Energy smart. Hands-free productivity. Automate scanning tasks and save time. Tackle the essentials - print, scan, copy, fax. Automatic two-sided printing. An efficient, wireless MFP with fax for high-quality color and productivity. Save time with Smart Tasks in HP Smart app, and print and scan from your phone. Get seamless connections and strong security designed to help detect and stop attacks. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 7KW75A#BGJ |
| Manufacturer Name: | HP (Hewlett-Packard) |
| Supplier categories | Technology, Printers & Copier/Fax/Multifunction Machines, Copier/Fax/Multifunction Machines |
| Country of origin | Viet Nam |
| Unspsc | 43212100 |
| Warranty | Manufacturer's limited one-year exchange warranty. |
| Reduction/Enlargement Range [Max] | 400% |
| Power Consumption | 361 W Peak |
| Height | 20.94" |
| Connector/Port/Interface | Ethernet, USB, Wi-Fi |
| Product Compostability Indicator | N |
| Maximum Print Speed (Black) | 22 ppm |
| Copying Speed (Color) | 22 ppm |
| Maximum Memory | 256 MB |
| Best Transmission Speed | 3 Seconds/Page |
| Weight | 47.4 lbs |
| Global Product Type | Printer, Copier, Scanner, Fax Multifunction Machines |
| Reduction/Enlargement Range [Min] | 25% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Maximum Copy Size (W x H) | 8.5 x 14 |
| Print Resolution (Black) (Width x Height) | 600 x 600 dpi |
| Width | 19.6" |
| Network Ready | Yes |
| Printing Type | Laser |
| Monthly Duty Cycle (Pages) | 40,000 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| B&W or Color Output | Color |
| Paper Input Capacity (Sheets) | 250 |
| Maximum Paper Size | 8.5 x 14 |
| Scan Resolution (Width x Height) | 300 x 300 dpi |
| Operating System Compatibility | Linux®, Mac® OS X 10.12-10.15, UNIX®, Windows® XP, Server 2008, Vista™, 7, 8, 8.1, 10 |
| Copying Speed (Black) | 22 cpm |
| Maximum Print Speed (Color) | 22 ppm |
| Individual Ink Cartridges | Yes |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Wireless Printing | Yes |
| LCD Display Format | 2.7'' Color Touchscreen |
| Power Requirements | AC 100 V-127 V, 50 Hz/60 Hz |
| Network Capable | Yes |
| Maximum Copies | 99 |
| Package Includes | Introductory HP LaserJet Color Cartridges, Installation Guide, Power Cord, USB Cable, Phone Cord |
| PC Free Printing | Yes |
| Accepts Paper Size | #10 Envelope, 3.9" x 5.8", 4" x 6", 5" x 8", 5.8" x 7.9", 7.2" x 10.2", 7.6" x 10.6", 7.8" x 10.7", A4, A5, A5-R, A6, B5, B5 Envelopes, B6, C5 Envelopes, DL Envelopes, Executive, Legal, Letter, Monarch Envelopes, Oficio |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Compliance Standards | Energy Star Rated, EPEAT Registered Silver |
| Fax Memory (Pages) | 1,300 |
| Standard Memory | 256 MB |
| Print Resolution (Color) (Width x Height) | 600 x 600 dpi |
| Processor Speed | 800 MHz |
| First Page Out | 10.6 s |
| Duplex Printing | Automatic |
| Machine Functions | Copy, Fax, Print, Scan |
| Depth | 15.66" |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Color Depth | 24 b |
| Remote Fax Retrieval | No |
| Speed Dial Memories | 120 |
| Paper Input | 250 Sheet Tray |
| Network Types | 10/100/1000Base-T Ethernet, 802.11n Wireless |
| Auto Duplexing Functions | Yes |
| Auto Document Feed/Sheets | 50 |
| Model Name/Number | Color LaserJet Pro MFP M283fdw |
| LCD Display (Yes/No) | Yes |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 17.14081 |
| Height: | 13.3 |
| Length: | 18.7 |
| Shipping Dimensions: | 18.7" x 16.7" x 13.3" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 2.40362 |
| Weight: | 41.2 |
| Width/Diameter: | 16.7 |

0
