Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
HP Color LaserJet Pro MFP M182nw Wireless Multifunction Laser Printer Copy/Print/Scan
Manufacturer Number: 7KW55A#BGJ
Number: HEW-7KW55A
Add item to cart:
$548.17
/ Carton
Available by special order only
1-800-860-8891
1-800-860-8891
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | HEW-7KW55A |
| Description: | HP Color LaserJet Pro MFP M182nw Wireless Multifunction Laser Printer Copy/Print/Scan |
| Additional Information: |
Best-in-class mobile print app. Powerful printing. Energy smart. Simple, intuitive control panel. Automate scanning tasks and save time. Tackle the essentials - print, scan, copy. An efficient, wireless MFP for high-quality color and productivity. Save time with Smart Tasks in HP Smart app, and print and scan from your phone. Get seamless connections and security essentials to help maintain privacy and control. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 7KW55A#BGJ |
| Manufacturer Name: | HP (Hewlett-Packard) |
| Supplier categories | Technology, Printers & Copier/Fax/Multifunction Machines, Copier/Fax/Multifunction Machines |
| Country of origin | Viet Nam |
| Unspsc | 43212100 |
| Warranty | Manufacturer's limited one-year exchange warranty. |
| Machine Functions | Copy, Print, Scan |
| Processor Speed | 800 MHz |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Copying Speed (Black) | 17 ppm |
| PC Free Printing | Yes |
| Scan Resolution (Width x Height) | 1200 x 1200 dpi |
| Maximum Copy Size (W x H) | 8.5 x 11.7 |
| Operating System Compatibility | Linux®, Mac® OS X 10.12-10.15, UNIX®, Windows® XP, Server 2008, Vista™, 7, 8, 8.1, 10 |
| Print Resolution (Black) (Width x Height) | 600 x 600 dpi |
| Weight | 16.5 lbs |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| First Page Out | 11.6 s |
| Reduction/Enlargement Range [Max] | 400% |
| Connector/Port/Interface | Ethernet, USB, Wi-Fi |
| Width | 34.6" |
| Power Requirements | AC 100 V-127 V, 50 Hz/60 Hz |
| Network Capable | Yes |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Compostability Indicator | N |
| LCD Display (Yes/No) | Yes |
| Standard Memory | 256 MB |
| Print Resolution (Color) (Width x Height) | 600 x 600 dpi |
| Color Depth | 24 b |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Accepts Paper Size | #10 Envelope, 3.9" x 5.8", 4" x 6", 5" x 8", 5.8" x 7.9", 7.2" x 10.2", 7.6" x 10.6", 7.8" x 10.7", A4, A5, A5-R, A6, B5, B5 Envelopes, B6, C5 Envelopes, DL Envelopes, Executive, Legal, Letter, Monarch Envelopes, Oficio |
| Package Includes | Introductory HP LaserJet Color Cartridges, Installation Guide, Power Cord, USB Cable |
| Copying Speed (Color) | 17 ppm |
| Power Consumption | 313 W Peak |
| Maximum Print Speed (Black) | 17 ppm |
| Network Ready | Yes |
| LCD Display Format | 2 Lines LCD |
| Auto Document Feed/Sheets | 100 |
| Monthly Duty Cycle (Pages) | 30,000 |
| B&W or Color Output | Color |
| Maximum Paper Size | 8.5 x 14 |
| Wireless Printing | Yes |
| Network Types | 10/100Base-TX Ethernet, 802.11n Wireless |
| Auto Duplexing Functions | Manual |
| Model Name/Number | Color LaserJet Pro MFP M182nw |
| Maximum Print Speed (Color) | 17 ppm |
| Global Product Type | Printer, Copier, Scanner Multifunction Machines |
| Maximum Copies | 99 |
| Maximum Memory | 256 MB |
| Height | 11.6" |
| Compliance Standards | Energy Star Rated, EPEAT Registered Silver |
| Reduction/Enlargement Range [Min] | 25% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Paper Input | 150 Sheet Tray |
| Secure Print Function | Yes |
| Printing Type | Laser |
| Paper Input Capacity (Sheets) | 150 |
| Depth | 17.1" |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 18.26761 |
| Height: | 11.6 |
| Length: | 17.1 |
| Shipping Dimensions: | 17.1" x 16.5" x 11.6" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 1.89406 |
| Weight: | 34.6 |
| Width/Diameter: | 16.5 |

0
