Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
HP Color LaserJet Enterprise 6700dn Printer Printer
Manufacturer Number: 6QN33A#BGJ
Number: HEW-6QN33A
Add item to cart:
$2,202.74
/ Carton
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | HEW-6QN33A |
| Description: | HP Color LaserJet Enterprise 6700dn Printer Printer |
| Additional Information: |
Get the functionality you need with unprecedented, flexible configurations built to order; optimize your device to meet your business needs and your budget. Customize your print experience with cloud-connected HP Workpath apps; access personalized content and integrate paper and digital workflows. Advanced workflow solutions make this fully featured A4 printer the best choice for all your work group needs. Get everything done with fast print speeds. Transform your workflows with advanced capabilities in a compact footprint. Customizable configurations from print speeds to color panels help to meet the needs of busy workgroups. All while protecting your business against evolving security threats. Get the functionality you need with unprecedented, flexible configurations built to order. Optimize your device to meet your business needs and your budget. With HP Sure Start always working behind the scenes, the operating code (BIOS) is automatically checked during start-up and repairs itself if compromised. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 6QN33A#BGJ |
| Manufacturer Name: | HP (Hewlett-Packard) |
| Supplier categories | Technology, Printers & Copier/Fax/Multifunction Machines, Laser Printers |
| Country of origin | VN |
| Unspsc | 43212100 |
| Warranty | Manufacturer's limited one-year, next-business day, on-site warranty. |
| Network Types | 10/100/1000Base-T Ethernet |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Compliance Standards | Energy Star Rated |
| Operating System Compatibility | Android™, Chrome OS™, iOS®, Linux®, Mac® OS X 10.15, 11, 12, Windows® 7, 10, 11 |
| Package Includes | HP Original LaserJet Toners, Documentation, Power Cord |
| B&W or Color Output | Color |
| Paper Feeder Type | Input Tray, Multipurpose Tray |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Duplex Printing | Automatic |
| Printing Type | Laser |
| PC Free Printing | Yes |
| Monthly Duty Cycle (Pages) | 100,000 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Maximum Paper Size | 8.5 x 14 |
| Paper Input Capacity (Sheets) | 650 |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Model Name/Number | Color LaserJet Enterprise 6700dn |
| Depth | 30.3" |
| Emulations | HP PCL 6, HP PCL 5c, HP Postscript Level 3, Native PDF 1.7, URF |
| Connector/Port/Interface | Ethernet, HIP2, USB |
| LCD Display (Yes/No) | Yes |
| Maximum Print Speed (Color) | 55 ppm |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Print Resolution (Black) (Width x Height) | 1200 x 1200 dpi |
| Network Ready | Yes |
| Standard Memory | 2 GB |
| First Page Out | 6.4 s |
| Network Capable | Yes |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Global Product Type | Laser Printers |
| Height | 18.5" |
| Processor Speed | 1.2 GHz |
| Maximum Print Speed (Black) | 55 ppm |
| Print Resolution (Color) (Width x Height) | 1200 x 1200 dpi |
| Width | 33.9" |
| Maximum Memory | 6 GB |
| Wireless Printing | No |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 6.59277 |
| Height: | 16.3 |
| Length: | 19.7 |
| Shipping Dimensions: | 19.7" x 18.1" x 16.3" |
| Upc Code: | 196068676476 |
| Case Cube: | 10.9969 |
| Weight: | 72.5 |
| Width/Diameter: | 18.1 |

0
