Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
HP Color LaserJet Enterprise MFP 5800dn Printer Copy/Fax/Print/Scan
Manufacturer Number: 6QN29A#BGJ
Number: HEW-6QN29A
Add item to cart:
$3,487.17
/ Carton
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | HEW-6QN29A |
| Description: | HP Color LaserJet Enterprise MFP 5800dn Printer Copy/Fax/Print/Scan |
| Additional Information: |
Get the functionality you need with unprecedented, flexible configurations built to order; optimize your device to meet your business needs and your budget. Customize your print experience with cloud-connected HP Workpath apps; access personalized content and integrate paper and digital workflows. Fast print speeds to help you get everything done faster. Experience fast scanning speeds and ultimate productivity with up to 100 ipm duplex scan technology. Transform your workflows with advanced capabilities in a compact footprint. From print speeds to color panels, get flexible configurations to meet your needs today and tomorrow. All while protecting your business against evolving cyber threats. Maximize your productivity and increase print performance with HP's powerful tri-core processor for copying, scanning, and printing. With HP Sure Start always working behind the scenes, the operating code (BIOS) is automatically checked during start-up and repairs itself if compromised. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 6QN29A#BGJ |
| Manufacturer Name: | HP (Hewlett-Packard) |
| Supplier categories | Technology, Printers & Copier/Fax/Multifunction Machines, Copier/Fax/Multifunction Machines |
| Country of origin | PH |
| Unspsc | 43212100 |
| Warranty | Manufacturer's limited one-year, next-business day, on-site warranty. |
| Copying Speed (Black) | 45 cpm |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 15% |
| Duplex Printing | Yes |
| Machine Functions | Copy, Fax, Print, Scan |
| Processor Speed | 1.2 GHz |
| Scan Resolution (Width x Height) | 600 x 600 dpi |
| Weight | 83.6 lbs |
| PC Free Printing | Yes |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Maximum Copy Size (W x H) | 8.5 x 14 |
| Operating System Compatibility | Android™, Chrome OS™, iOS®, Linux®, Mac® OS X 10.15, 11, 12, Windows® 10. 11 |
| First Page Out | 6.7 s |
| Print Resolution (Black) (Width x Height) | 1200 x 1200 dpi |
| Width | 34.8" |
| Network Capable | Yes |
| Connector/Port/Interface | Ethernet, HIP2, USB |
| Reduction/Enlargement Range [Max] | 400% |
| Power Requirements | AC 100 V-127 V, 50 Hz/60 Hz |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| LCD Display (Yes/No) | Yes |
| Product Compostability Indicator | N |
| Standard Memory | 6 GB |
| Fax Transmission Speed | 33.6 kb/s |
| Print Resolution (Color) (Width x Height) | 1200 x 1200 dpi |
| Accepts Paper Size | 3 x 5, 4 x 6, 5 x 7, 5 x 8, Envelopes, Executive, Legal, Letter, Oficio, Statement |
| Package Includes | HP Original LaserJet Toner Cartridges, Documentation, Power Cord |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| B&W or Color Output | Color |
| Power Consumption | 655 W |
| Network Ready | Yes |
| Maximum Print Speed (Black) | 43 ppm |
| LCD Display Format | 8" Color Graphic Display with Rotating Touchscreen |
| Copying Speed (Color) | 45 cpm |
| Monthly Duty Cycle (Pages) | 80,000 |
| Maximum Print Speed (Color) | 43 ppm |
| Maximum Paper Size | 8.5 x 14 |
| Model Name/Number | Color LaserJet Enterprise MFP 5800dn |
| Network Types | 10/100/1000Base-T Ethernet |
| Wireless Printing | No |
| Maximum Memory | 6 GB |
| Maximum Copies | 9,999 |
| Compliance Standards | Energy Star Rated |
| Global Product Type | Printer, Copier, Scanner, Fax Multifunction Machines |
| Height | 32.6" |
| Paper Input | 550 Sheet Tray |
| Printing Type | Laser |
| Reduction/Enlargement Range [Min] | 25% |
| Total Recycled Content Percent | 15% |
| Fax Memory (Pages) | 1,000 |
| Depth | 31.9" |
| Paper Input Capacity (Sheets) | 550 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 8.02662 |
| Height: | 18.1 |
| Length: | 23.0 |
| Shipping Dimensions: | 23.0" x 19.7" x 18.1" |
| Upc Code: | 196068721886 |
| Case Cube: | 10.41534 |
| Weight: | 83.6 |
| Width/Diameter: | 19.7 |

0
