Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
HP Color LaserJet Enterprise 5700dn Printer
Manufacturer Number: 6QN28A#BGJ
Number: HEW-6QN28A
Add item to cart:
$1,518.74
/ Carton
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | HEW-6QN28A |
| Description: | HP Color LaserJet Enterprise 5700dn Printer |
| Additional Information: |
Get the functionality you need with unprecedented, flexible configurations built to order; optimize your device to meet your business needs and your budget. Customize your print experience with cloud-connected HP Workpath apps; access personalized content and integrate paper and digital workflows. Get peak performance with scalable configurations delivering maximum productivity for robust printing needs. Fast print speeds to help you get everything done faster. Transform your workflows with advanced capabilities in a compact footprint. Customizable configurations from print speeds to color panels help to meet the needs of busy workgroups. All while protecting your business against evolving security threats. Get the functionality you need with unprecedented, flexible configurations built to order. Optimize your device to meet your business needs and your budget. With HP Sure Start always working behind the scenes, the operating code (BIOS) is automatically checked during start-up and repairs itself if compromised. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 6QN28A#BGJ |
| Manufacturer Name: | HP (Hewlett-Packard) |
| Supplier categories | Technology, Printers & Copier/Fax/Multifunction Machines, Laser Printers |
| Country of origin | JP |
| Unspsc | 43212100 |
| Warranty | Manufacturer's limited one-year, next-business day, on-site warranty. |
| B&W or Color Output | Color |
| Print Resolution (Black) (Width x Height) | 1200 x 1200 dpi |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Width | 34.8" |
| Model Name/Number | Color LaserJet Enterprise 5700dn |
| Network Types | 10/100/1000Base-T Ethernet |
| Height | 18.5" |
| Maximum Memory | 3.5 GB |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| LCD Display (Yes/No) | Yes |
| Processor Speed | 1.4 GHz |
| Maximum Print Speed (Color) | 45 ppm |
| Package Includes | HP Original LaserJet Toners, Documentation, Power Cord |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| PC Free Printing | Yes |
| Paper Feeder Type | Input Tray, Multipurpose Tray |
| Compliance Standards | Energy Star Rated |
| Monthly Duty Cycle (Pages) | 80,000 |
| Operating System Compatibility | Android™, Chrome OS™, iOS®, Linux®, Mac® OS X 10.15, 11, 12, Windows® 7, 10, 11 |
| Network Capable | Yes |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Network Ready | Yes |
| Emulations | HP PCL 6, HP PCL 5c, HP Postscript Level 3, Native PDF 1.7 |
| Wireless Printing | No |
| Maximum Paper Size | 8.5 x 14 |
| Maximum Print Speed (Black) | 45 ppm |
| Product Compostability Indicator | N |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Connector/Port/Interface | Ethernet, HIP2, USB |
| Global Product Type | Laser Printers |
| First Page Out | 6.8 s |
| Printing Type | Laser |
| Paper Input Capacity (Sheets) | 650 |
| Standard Memory | 1.5 GB |
| Duplex Printing | Automatic |
| Depth | 30.3" |
| Print Resolution (Color) (Width x Height) | 1200 x 1200 dpi |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 6.06793 |
| Height: | 16.3 |
| Length: | 19.7 |
| Shipping Dimensions: | 19.7" x 18.0" x 16.3" |
| Upc Code: | 196068756260 |
| Case Cube: | 11.28885 |
| Weight: | 68.5 |
| Width/Diameter: | 18.0 |

0
