Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
HP LaserJet Enterprise Color MFP M480f Copy/Fax/Print/Scan
Manufacturer Number: 3QA55A#BGJ
Number: HEW-3QA55A
Add item to cart:
$1,369.17
/ Carton
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | HEW-3QA55A |
| Description: | HP LaserJet Enterprise Color MFP M480f Copy/Fax/Print/Scan |
| Additional Information: |
HP FutureSmart firmware can be updated with the latest features to optimize your investment for years to come. Centralize control of your printing environment with HP Web Jetadmin and help build business efficiency. Easily enable workflows across your fleet with a consistent user experience and intuitive, tablet-like icons. Give workgroups what they need to succeed with hundreds of HP and third-party solutions and card reader support. Optimize workflows, reduce steps and errors, and support mobile workers with optional MFP apps that meet your specific business needs. Help ensure the security of confidential information with PIN/Pull printing to retrieve print jobs. Help save paper right out of the box. Two-sided (duplex) printing is set at default for automatic savings. Help reduce wasted paper and toner by only printing jobs that are truly needed, using HP Roam for Business. Save energy without sacrificing performance—this MFP is ENERGY STAR® and Blue Angel certified. The operating code (BIOS) is automatically checked during startup and repairs itself if compromised. HP’s entry-level Enterprise-class Color MFP with speeds up to 28 ppm and strongest security. Easily enable workflows across your fleet with a consistent user experience and intuitive, tablet-like icons. This printer uses dynamic security, which may be updated periodically by firmware updates. The printer is intended to be used solely with cartridges using an original HP chip. Cartridges using a non-HP chip may not function or may cease to function. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 3QA55A#BGJ |
| Manufacturer Name: | HP (Hewlett-Packard) |
| Supplier categories | Technology, Printers & Copier/Fax/Multifunction Machines, Copier/Fax/Multifunction Machines |
| Country of origin | CN |
| Unspsc | 43212105 |
| Warranty | Manufacturer's one-year on-site repair warranty, 24-hour, 7 days a week phone support. |
| Borderless Printing | No |
| Copying Speed (Black) | 28 cpm |
| Power Consumption | 581 W Peak |
| Model Name/Number | Color LaserJet Enterprise MFP M480f |
| Speed Dial Memories | 1,000 |
| Processor Speed | 800 MHz |
| Sorting Function | No |
| Maximum Copies | 9,999 |
| Print Resolution (Black) (Width x Height) | 600 x 600 dpi |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Delayed Transmission | No |
| Print Resolution (Color) (Width x Height) | 600 x 600 dpi |
| Accepts Paper Size | #9 Envelopes, #10 Envelopes, 3" x 5", 4" x 6", 5" x 7", 5" x 8", 8.5" x 13", Custom (3 x 5 to 8.5 x 14), Double Postcard (JIS), Executive, Legal, Letter, Oficio (8.5 x 13), Postcard (JIS), Statement |
| Paper Input Capacity (Sheets) | 300 |
| Height | 25.8" |
| Duplex Printing | Automatic |
| Handset | No |
| LCD Display Format | 4.3" Color Touchscreen TFT-LCD |
| Printing Type | Laser |
| Remote Fax Retrieval | No |
| Compliance Standards | Energy Star Rated |
| Secure Print Function | Yes |
| Fax Resolution (Black) (Width x Height) | 300 x 300 dpi |
| Maximum Paper Size | 8.5 x 14 |
| Reduction/Enlargement Range [Max] | 400% |
| Product Compostability Indicator | N |
| Individual Ink Cartridges | Yes |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| PC Free Printing | Yes |
| Monthly Duty Cycle (Pages) | 55,000 |
| Secure Fax (Password) | No |
| Grayscale Halftones | 256 |
| Standard Memory | 2 GB |
| Global Product Type | Printer, Copier, Scanner, Fax Multifunction Machines |
| Network Ready | Yes |
| Best Transmission Speed | 3 Seconds/Page |
| Weight | 51.2 lbs |
| Dual Access Capability | Yes |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Maximum Print Speed (Color) | 29 ppm |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| LCD Display (Yes/No) | Yes |
| Auto Document Feed/Sheets | 50 |
| Depth | 44.3" |
| Fax Transmission Speed | 33.6 kb/s |
| Auto Duplexing Functions | Yes |
| Machine Functions | Copy, Fax, Print, Scan |
| Memory Card Compatibility | eMMC |
| Maximum Print Speed (Black) | 29 ppm |
| Paper Input | 50-Sheet Multipurpose Tray, 250-Sheet Input Tray |
| Wireless Printing | No |
| Power Requirements | AC 110 V-127 V, 60 Hz |
| B&W or Color Output | Color |
| Copying Speed (Color) | 28 cpm |
| Connector/Port/Interface | Ethernet, USB |
| Operating System Compatibility | Android™, iOS®, Mac® OS X 10.13-10.15, Windows® 7, 8.1, 10 |
| Reduction/Enlargement Range [Min] | 25% |
| Network Types | 10/100/1000Base-T Ethernet |
| Fax Forwarding/Paging | Yes |
| Package Includes | HP Black Original LaserJet Toner Cartridge (2,400 Pages), HP Cyan, Magenta, Yellow Original LaserJet Toner Cartridges (2,100 Pages Each), Getting Started Guide, Power Cord |
| Maximum Copy Size (W x H) | 8.5 x 14 |
| Scan Resolution (Width x Height) | 600 x 600 dpi |
| Telephone Features | No |
| Maximum Memory | 2 GB |
| First Page Out | 12.1 s |
| Network Capable | Yes |
| Width | 16.4" |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 11.31109 |
| Height: | 19.29 |
| Length: | 23.5 |
| Shipping Dimensions: | 23.5" x 19.57" x 19.29" |
| Upc Code: | 193905216864 |
| Case Cube: | 5.1339 |
| Weight: | 58.07 |
| Width/Diameter: | 19.57 |

0
