Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
HP DeskJet 4155e Wireless All-in-One Inkjet Printer Copy/Print/Scan
Manufacturer Number: 26Q90A#B1H
Number: HEW-26Q90A
Add item to cart:
$123.00
/ Carton
Available by special order only
1-800-860-8891
1-800-860-8891
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | HEW-26Q90A |
| Description: | HP DeskJet 4155e Wireless All-in-One Inkjet Printer Copy/Print/Scan |
| Additional Information: |
Auto document feeder helps you complete scan and copy jobs quickly. Print, scan, and copy everyday documents from your smartphone using HP Smart app. Dual-band Wi-Fi with self-reset offers better range and faster, more reliable connections. Simple setup guides you through each step to seamlessly connect on any device. Easily handle copying, printing, and scanning tasks. Get quick and easy printing directly at the smart control panel. All the features. All the value. Print, scan, and copy, plus an auto document feeder and worry-free wireless. Count on simple setup. This printer is intended to work only with cartridges that have new or reused HP electronic circuitry, and it uses dynamic security measures to block cartridges using modified or non-HP circuitry. Periodic firmware updates will maintain the effectiveness of these measures and block cartridges that previously worked. Reused HP electronic circuitry enables the use of reused, remanufactured, and refilled cartridges. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 26Q90A#B1H |
| Manufacturer Name: | HP (Hewlett-Packard) |
| Supplier categories | Technology, Printers & Copier/Fax/Multifunction Machines, Copier/Fax/Multifunction Machines |
| Country of origin | China |
| Unspsc | 43212104 |
| Warranty | Manufacturer's limited one-year hardware warranty. |
| Height | 10.3" |
| Duplex Printing | Manual |
| Grayscale Halftones | 256 |
| Network Types | 802.11b/g/n Wireless |
| Width | 16.8" |
| Print Resolution (Color) (Width x Height) | 4800 x 1200 dpi |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| B&W or Color Output | Color |
| Maximum Copies | 9 |
| Operating System Compatibility | Chrome OS™, Mac® OS X 10.14, 10.15, 11, Windows® 7, 10 |
| Maximum Print Speed (Black) | 20 ppm |
| Secure Print Function | No |
| Monthly Duty Cycle (Pages) | 1,000 |
| LCD Display (Yes/No) | Yes |
| Network Capable | Yes |
| Weight | 10.6 lbs |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Global Product Type | Printer, Copier, Scanner Multifunction Machines |
| Paper Input Capacity (Sheets) | 60 |
| Standard Memory | 64 MB |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Maximum Memory | 64 MB |
| Scan Resolution (Width x Height) | 1200 x 1200 dpi |
| Wireless Printing | Yes |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Individual Ink Cartridges | No |
| Product Compostability Indicator | N |
| Network Ready | Yes |
| LCD Display Format | ICON LCD Display |
| Printing Type | Inkjet |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Accepts Paper Size | 4" x 6", Envelopes, Legal, Letter |
| Connector/Port/Interface | USB, Wi-Fi |
| Borderless Printing | No |
| Dual Access Capability | Yes |
| Machine Functions | Copy, Print, Scan |
| Copying Speed (Black) | 6 cpm |
| Model Name/Number | DeskJet 4155e |
| Compliance Standards | Energy Star Rated |
| Depth | 22.8" |
| Package Includes | HP 67 Setup Black Cartridge, HP 67 Setup Tri-Color Cartridge, Regulatory Flyer, Setup Guide, Reference Guide, Power Cord |
| Print Resolution (Black) (Width x Height) | 1200 x 1200 dpi |
| Power Consumption | 2.5 W Peak |
| Paper Input | 60 Sheet Input Tray |
| Auto Document Feed/Sheets | 35 |
| Color Depth | 24 b |
| Power Requirements | AC 100 V-240 V, 50 Hz/60 Hz |
| Maximum Print Speed (Color) | 16 ppm |
| First Page Out | 15 s |
| PC Free Printing | Yes |
| Copying Speed (Color) | 3 cpm |
| Maximum Paper Size | 8.5 x 14 |
| Sorting Function | No |
| Auto Duplexing Functions | No |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 8.30335 |
| Height: | 9.53 |
| Length: | 18.7 |
| Shipping Dimensions: | 18.7" x 15.94" x 9.53" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 1.64391 |
| Weight: | 13.65 |
| Width/Diameter: | 15.94 |

0
