Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
HP DeskJet 2755e Wireless All-in-One Inkjet Printer Copy/Print/Scan
Manufacturer Number: 26K67A#B1H
Number: HEW-26K67A
Add item to cart:
$105.18
/ Carton
Available by special order only
1-800-860-8891
1-800-860-8891
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | HEW-26K67A |
| Description: | HP DeskJet 2755e Wireless All-in-One Inkjet Printer Copy/Print/Scan |
| Additional Information: |
Simple setup guides you through each step to seamlessly connect on any device. Easily handle copying, printing, and scanning tasks. Get quick and easy printing directly at the smart control panel. Dual-band Wi-Fi with self-reset offers better range and faster, more reliable connections. Connect with Bluetooth® and start printing fast from your smartphone or tablet. All the basics, now with easy-to-use features. Print, scan, and copy everyday documents, and get worry-free wireless. Get simple setup with HP Smart app. This printer is intended to work only with cartridges that have new or reused HP electronic circuitry, and it uses dynamic security measures to block cartridges using modified or non-HP circuitry. Periodic firmware updates will maintain the effectiveness of these measures and block cartridges that previously worked. Reused HP electronic circuitry enables the use of reused, remanufactured, and refilled cartridges. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 26K67A#B1H |
| Manufacturer Name: | HP (Hewlett-Packard) |
| Supplier categories | Technology, Printers & Copier/Fax/Multifunction Machines, Copier/Fax/Multifunction Machines |
| Country of origin | China |
| Unspsc | 43212104 |
| Warranty | Manufacturer's limited one-year hardware warranty. |
| PC Free Printing | Yes |
| Dual Access Capability | Yes |
| Network Types | 802.11b/g/n Wireless |
| Global Product Type | Printer, Copier, Scanner Multifunction Machines |
| Individual Ink Cartridges | No |
| Paper Input Capacity (Sheets) | 60 |
| Machine Functions | Copy, Print, Scan |
| Depth | 21.5" |
| Paper Input | 60 Sheet Input Tray |
| Power Consumption | 2.5 W Peak |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Compliance Standards | Energy Star Rated |
| Product Compostability Indicator | N |
| Weight | 7.55 lbs |
| Width | 16.7" |
| LCD Display Format | ICON LCD Display |
| Copying Speed (Black) | 6 cpm |
| Power Requirements | AC 100 V-240 V, 50 Hz/60 Hz |
| Standard Memory | 64 MB |
| Height | 9.8" |
| Duplex Printing | Manual |
| Sorting Function | No |
| Maximum Print Speed (Black) | 20 ppm |
| Package Includes | HP 67 Setup Black Cartridge, HP 67 Setup Tri-Color Cartridge, Regulatory Flyer, Setup Guide, Reference Guide, Power Cord |
| Processor Speed | 180 MHz |
| Monthly Duty Cycle (Pages) | 1,000 |
| Network Capable | Yes |
| Maximum Paper Size | 8.5 x 14 |
| Grayscale Halftones | 256 |
| Maximum Memory | 64 MB |
| Print Resolution (Black) (Width x Height) | 1200 x 1200 dpi |
| Model Name/Number | DeskJet 2755e |
| Wireless Printing | Yes |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Print Resolution (Color) (Width x Height) | 4800 x 1200 dpi |
| Auto Duplexing Functions | No |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Accepts Paper Size | 4" x 6", Envelopes, Legal, Letter |
| Printing Type | Inkjet |
| Color Depth | 24 b |
| First Page Out | 15 s |
| Copying Speed (Color) | 3 cpm |
| Operating System Compatibility | Chrome OS™, Mac® OS X 10.14, 10.15, 11, Windows® 7, 10 |
| Secure Print Function | No |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| LCD Display (Yes/No) | Yes |
| Connector/Port/Interface | USB, Wi-Fi |
| Network Ready | Yes |
| Maximum Print Speed (Color) | 16 ppm |
| Borderless Printing | No |
| Maximum Copies | 9 |
| Scan Resolution (Width x Height) | 1200 x 1200 dpi |
| B&W or Color Output | Color |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 8.90313 |
| Height: | 7.52 |
| Length: | 18.7 |
| Shipping Dimensions: | 18.7" x 13.94" x 7.52" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 1.13443 |
| Weight: | 10.1 |
| Width/Diameter: | 13.94 |

0
