Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
HP ENVY Inspire 7255e All-in-One Printer Copy/Print/Scan
Manufacturer Number: 1W2Y9A#B1H
Number: HEW-1W2Y9A
Add item to cart:
$258.01
/ Carton
Available by special order only
1-800-860-8891
1-800-860-8891
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | HEW-1W2Y9A |
| Description: | HP ENVY Inspire 7255e All-in-One Printer Copy/Print/Scan |
| Additional Information: |
Seamless high-quality photo and document printing with a built-in photo tray. Conveniently print photos in a variety of sizes. Print photos that look as vibrant and real as they do on your screen with true-to-phone quality prints in both traditional and modern photo sizes like square and panoramic. Power your creativity with custom photo features through the HP Smart app. Add a custom message with two-sided 4" x 6" photo printing app. Save time and paper when printing everyday and business documents with automatic two-sided printing. Work, learn and create with the printer that prints everything so you can tackle anything—from high-quality photos to office documents. Print photos that look as vibrant and real as they do on your screen with true-to-phone quality prints. Print photos in both traditional and modern photo sizes like square and panoramic. Power your creativity with custom photo features through the HP Smart app. Save time and paper when printing everyday and business documents with automatic two-sided printing. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 1W2Y9A#B1H |
| Manufacturer Name: | HP (Hewlett-Packard) |
| Supplier categories | Technology, Printers & Copier/Fax/Multifunction Machines, Copier/Fax/Multifunction Machines |
| Country of origin | Thailand |
| Unspsc | 43212104 |
| Warranty | Manufacturer's limited one-year warranty. |
| Reduction/Enlargement Range [Max] | 400% |
| Power Consumption | 14 W Peak |
| Height | 18.27" |
| Connector/Port/Interface | USB, Wi-Fi |
| Product Compostability Indicator | N |
| Maximum Print Speed (Black) | 22 ppm |
| Copying Speed (Color) | 15 cpm |
| Maximum Memory | 256 MB |
| Weight | 19.1 lbs |
| Global Product Type | Printer, Copier, Scanner Multifunction Machines |
| Reduction/Enlargement Range [Min] | 25% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Maximum Copy Size (W x H) | 8.5 x 11 |
| Print Resolution (Black) (Width x Height) | 1200 x 1200 |
| Width | 22.44" |
| Network Ready | Yes |
| Printing Type | Inkjet |
| Monthly Duty Cycle (Pages) | 1,000 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| B&W or Color Output | Color |
| Paper Input Capacity (Sheets) | 125 |
| Maximum Paper Size | 8 x 10 |
| Scan Resolution (Width x Height) | 1200 x 1200 dpi |
| Operating System Compatibility | Chrome OS™, Mac® OS X 10.13 and Later, Windows® 7, 10, 11 |
| Copying Speed (Black) | 22 cpm |
| Maximum Print Speed (Color) | 20 ppm |
| Individual Ink Cartridges | Yes |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Wireless Printing | Yes |
| LCD Display Format | 2.7" Color Touchscreen |
| Power Requirements | AC 100 V-240 V, 50 Hz/60 Hz |
| Network Capable | Yes |
| Maximum Copies | 50 |
| Package Includes | HP 64 Setup Black Ink Cartridge, HP 64 Setup Tri-Color Ink Cartridge, Ink Caution Flyer, Legal Flyer, Power Cord, Setup Poster, User Guide |
| PC Free Printing | Yes |
| Accepts Paper Size | #10 Envelopes, 4" x 6", 4" x 12", 5" x 7", 8" x 10", A4, Executive, Letter, Statement |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Compliance Standards | Energy Star Rated |
| Sorting Function | No |
| Print Resolution (Color) (Width x Height) | 4800 x 1200 |
| Processor Speed | 233 MHz |
| First Page Out | 16 s |
| Duplex Printing | Automatic |
| Machine Functions | Copy, Print, Scan |
| Depth | 10" |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Borderless Printing | Yes |
| Paper Input | 125 Sheet Tray |
| Network Types | 802.11b/g/n Wireless |
| Auto Duplexing Functions | Yes |
| Model Name/Number | ENVY 7255e |
| LCD Display (Yes/No) | Yes |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 8.09252 |
| Height: | 10.0 |
| Length: | 22.44 |
| Shipping Dimensions: | 22.44" x 18.27" x 10.0" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 2.37256 |
| Weight: | 19.2 |
| Width/Diameter: | 18.27 |

0
