Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
HP OfficeJet Pro 8025e Wireless All-in-One Inkjet Printer Copy/Fax/Print/Scan
Manufacturer Number: 1K7K3A#B1H
Number: HEW-1K7K3A
Add item to cart:
$276.14
/ Carton
Available by special order only
1-800-860-8891
1-800-860-8891
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | HEW-1K7K3A |
| Description: | HP OfficeJet Pro 8025e Wireless All-in-One Inkjet Printer Copy/Fax/Print/Scan |
| Additional Information: |
Take control of print, scan, copy, and fax jobs with tap-and-swipe ease using the color touchscreen. Work faster with the auto document feeder. Automatic two-sided printing. Reduce interruptions with self-healing Wi-Fi that keeps you connected. Get security essentials to help maintain privacy and control. Connect to cloud-based printing to print from anywhere. Count on the fast print speeds, automatic two-sided printing, easy mobile printing, and reliable Wi-Fi connectivity. This printer is intended to work only with cartridges that have new or reused HP electronic circuitry, and it uses dynamic security measures to block cartridges using modified or non-HP circuitry. Periodic firmware updates will maintain the effectiveness of these measures and block cartridges that previously worked. Reused HP electronic circuitry enables the use of reused, remanufactured, and refilled cartridges. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 1K7K3A#B1H |
| Manufacturer Name: | HP (Hewlett-Packard) |
| Supplier categories | Technology, Printers & Copier/Fax/Multifunction Machines, Copier/Fax/Multifunction Machines |
| Country of origin | Viet Nam |
| Unspsc | 43212104 |
| Warranty | Manufacturer's limited one-year hardware warranty. |
| First Page Out | 13 s |
| Product Compostability Indicator | N |
| Network Ready | Yes |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Remote Fax Retrieval | No |
| Network Types | 10/100Base-TX Ethernet, 802.11a/b/g/n Wireless |
| Printing Type | Inkjet |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Weight | 18.04 lbs |
| Height | 9.17" |
| Secure Print Function | Yes |
| Fax Resolution (Black) (Width x Height) | 300 x 300 dpi |
| Scan Resolution (Width x Height) | 1200 x 1200 dpi |
| Paper Input Capacity (Sheets) | 225 |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Maximum Memory | 256 MB |
| Auto Duplexing Functions | Yes |
| Speed Dial Memories | 99 |
| Power Requirements | AC 100 V-240 V, 50 Hz/60 Hz |
| Secure Fax (Password) | No |
| Delayed Transmission | Yes |
| LCD Display Format | 2.7" Capacitive Touchscreen CGD |
| PC Free Printing | Yes |
| Power Consumption | 21 W Peak |
| Copying Speed (Black) | 29 cpm |
| Paper Input | 225 Sheet Input Tray |
| Standard Memory | 256 MB |
| Fax Resolution (Color) (Width x Height) | 200 x 200 dpi |
| Package Includes | HP 910 Setup Black Instant Ink Ready Cartridge, HP 910 Setup Cyan Instant Ink Ready Cartridge, HP 910 Setup Magenta Instant Ink Ready Cartridge, HP 910 Setup Yellow Instant Ink Ready Cartridge, User Guide, Setup Poster, Power Cord |
| Fax Forwarding/Paging | Yes |
| Operating System Compatibility | Chrome OS™, Windows® Server 2008, 7, 8, 8.1, Server 2012, 10, Server 2016 |
| Fax Memory (Pages) | 100 |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Color Depth | 24 b |
| Duplex Printing | Automatic |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Best Transmission Speed | 4 Seconds/Page |
| LCD Display (Yes/No) | Yes |
| Compliance Standards | Energy Star Rated |
| Width | 18.12" |
| One Touch Presets | 3 |
| Wireless Printing | Yes |
| Model Name/Number | OfficeJet Pro 8025e |
| B&W or Color Output | Color |
| Grayscale Halftones | 256 |
| Global Product Type | Printer, Copier, Scanner, Fax Multifunction Machines |
| Monthly Duty Cycle (Pages) | 20,000 |
| Fax Transmission Speed | 33.6 kb/s |
| Handset | No |
| Processor Speed | 1.2 GHz |
| Depth | 20.13" |
| Print Resolution (Color) (Width x Height) | 4800 x 1200 dpi |
| Machine Functions | Copy, Fax, Print, Scan |
| Dual Access Capability | No |
| Borderless Printing | Yes |
| Copying Speed (Color) | 23 cpm |
| Print Resolution (Black) (Width x Height) | 1200 x 1200 dpi |
| Reduction/Enlargement Range [Max] | 400% |
| Reduction/Enlargement Range [Min] | 25% |
| Maximum Print Speed (Color) | 25 ppm |
| Sorting Function | No |
| Network Capable | Yes |
| Individual Ink Cartridges | Yes |
| Maximum Print Speed (Black) | 29 ppm |
| Auto Document Feed/Sheets | 35 |
| Maximum Copies | 99 |
| Connector/Port/Interface | Ethernet, RJ-11, USB, Wi-Fi |
| Broadcast Groups | 20 |
| Accepts Paper Size | 4" x 6", Envelopes, Legal, Letter |
| Maximum Paper Size | 8.5 x 14 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 10.53578 |
| Height: | 11.73 |
| Length: | 19.92 |
| Shipping Dimensions: | 19.92" x 16.06" x 11.73" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 2.17165 |
| Weight: | 22.88 |
| Width/Diameter: | 16.06 |

0
