Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Office Supplies > Paper & Printable Media > Copy Paper
Office Supplies > Paper & Printable Media > Office Paper
Office Supplies > Paper & Printable Media > Office Paper
Hammermill® Copy Plus Print Paper 92 Bright, 20 lb Bond Weight, 8.5 x 11, White, 500 Sheets/Ream, 5 Reams/Carton
Manufacturer Number: 105650
Number: HAM-105650
Add item to cart:
$183.47
/ Carton
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | HAM-105650 |
| Description: | Hammermill® Copy Plus Print Paper 92 Bright, 20 lb Bond Weight, 8.5 x 11, White, 500 Sheets/Ream, 5 Reams/Carton |
| Additional Information: |
You'll want to have plenty of this economical yet dependable paper on hand for everyday, general office use. Works well in high-speed copiers, dry-toner plain-paper copiers and fax machines. Perfect for everyday black and white printing, internal documents and backup hard copies. 99.99% JAM-FREE® guarantee. With ColorLok® technology, blacks are up to 60% bolder, colors up to 30% more vivid and ink dries up to 3x faster. Acid-free for archival quality. Contributes toward satisfying credit MR1 under LEED. Copy Plus printer paper is an economical paper designed for everyday use at offices large and small. Offering dependable performance on all office machines, you'll want to have plenty of this dependable paper on hand for everyday, general office use. It works well in high-speed copiers, dry toner plain-paper copiers and fax machines. ColorLok® for bolder blacks, brighter colors and faster drying. Backed by the 99.99% Jam-Free® Guarantee. Acid-free material prevents yellowing over time to ensure a long-lasting appearance. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 105650 |
| Manufacturer Name: | Hammermill® |
| Supplier categories | Office, Paper & Printable Media, Office Paper |
| Country of origin | US |
| Unspsc | 14111507 |
| Paper/Media Color(s) | White |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Machine Compatibility | Copiers, Fax Machines, Laser Printers |
| Color Family | White |
| Global Product Type | Copy/Office Paper Sheets |
| Paper Basis Weight (lb) | 20 lb Bond |
| Paper Grade (gsm) | 75 gsm |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Sheet/Roll Size | 8.5 x 11 |
| Disclaimer Statement | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| Compliance Standards | LEED Applicable |
| Brightness Rating (International) | 105 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Sheets Per Unit | 2,500 |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Paper Finish | Smooth |
| Paper/Media Thickness (mil) | 4 mil |
| CIE Whiteness | 140 |
| Interpack Paper Quantity | 500 Sheets/Ream, 5 Reams/Carton |
| Brightness Rating (US) | 92 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 39.1643 |
| Height: | 9.38 |
| Length: | 11.94 |
| Shipping Dimensions: | 11.94" x 10.25" x 9.38" |
| Upc Code: | 0010199005656 |
| Case Cube: | 0.66387 |
| Weight: | 26.0 |
| Width/Diameter: | 10.25 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 39.1643 |
| Height: | 10.25 |
| Length: | 11.938 |
| Shipping Dimensions: | 11.938" x 9.375" x 10.25" |
| Upc Code: | 010199005656 |
| Case Cube: | 0.66387 |
| Weight: | 26.0 |
| Width/Diameter: | 9.375 |

0
