Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Office Supplies > Paper & Printable Media > Copy Paper
Office Supplies > Paper & Printable Media > Office Paper
Office Supplies > Paper & Printable Media > Office Paper
Hammermill® Copy Plus Print Paper 92 Bright, 20 lb Bond Weight, A4, White, 500/Ream
Manufacturer Number: 105500
Number: HAM-105500
Add item to cart:
$23.09
/ Ream
Ships next day
Product Details |
Ream* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | HAM-105500 |
| Description: | Hammermill® Copy Plus Print Paper 92 Bright, 20 lb Bond Weight, A4, White, 500/Ream |
| Additional Information: |
You'll want to have plenty of this economical yet dependable paper on hand for everyday, general office use. Works well in high-speed copiers, dry-toner plain-paper copiers and fax machines. Perfect for everyday black and white printing, internal documents and backup hard copies. 99.99% JAM-FREE® guarantee. With ColorLok® technology, blacks are up to 60% bolder, colors up to 30% more vivid and ink dries up to 3x faster. Acid-free for archival quality. Contributes toward satisfying credit MR1 under LEED. Copy Plus printer paper is an economical paper designed for everyday use at offices large and small. Offering dependable performance on all office machines, you'll want to have plenty of this dependable paper on hand for everyday, general office use. It works well in high-speed copiers, dry toner plain-paper copiers and fax machines. ColorLok® for bolder blacks, brighter colors and faster drying. Backed by the 99.99% Jam-Free® Guarantee. Acid-free material prevents yellowing over time to ensure a long-lasting appearance. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 105500 |
| Manufacturer Name: | Haste Manufacturing, Inc. |
| Supplier categories | Office, Paper & Printable Media, Office Paper |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 14111507 |
| Paper/Media Color(s) | White |
| Product Compostability Indicator | N |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Machine Compatibility | Copiers, Fax Machines, Inkjet Printers, Laser Printers |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Global Product Type | Copy/Office Paper Sheets |
| Color Family | White |
| Paper Basis Weight (lb) | 20 lb Bond |
| Paper Grade (gsm) | 75 gsm |
| Sheet/Roll Size | A4 |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Brightness Rating (International) | 105 |
| Disclaimer Statement | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| Sheets Per Unit | 500 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Paper Finish | Smooth |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Paper/Media Thickness (mil) | 4 mil |
| Brightness Rating (US) | 92 |
| Unit: Box | |
| Unit: | Box |
| Density: | 42.97001 |
| Height: | 2.125 |
| Length: | 8.375 |
| Shipping Dimensions: | 8.375" x 11.75" x 2.125" |
| Case Cube: | 0.12101 |
| Weight: | 5.2 |
| Width/Diameter: | 11.75 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 37.46195 |
| Height: | 10.75 |
| Length: | 17.5 |
| Shipping Dimensions: | 17.5" x 12.75" x 10.75" |
| Upc Code: | 50010199105504 |
| Case Cube: | 1.38808 |
| Weight: | 52.0 |
| Width/Diameter: | 12.75 |
| Unit: Ream | |
| Unit: | Ream |
| Density: | 42.97001 |
| Height: | 2.125 |
| Length: | 8.375 |
| Shipping Dimensions: | 8.375" x 11.75" x 2.125" |
| Upc Code: | 010199105509 |
| Case Cube: | 0.12101 |
| Weight: | 5.2 |
| Width/Diameter: | 11.75 |

0
