Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Fiskars® Kids & Student Scissors Classpack, Pointed Tip, 5" Long, 1.75" Cut Length, Straight Assorted Color Handles, 12/Pack
Manufacturer Number: 1067002
Number: FSK-1067002
Add item to cart:
$44.42
/ Package
Available by special order only
1-800-860-8891
1-800-860-8891
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Package* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | FSK-1067002 |
| Description: | Fiskars® Kids & Student Scissors Classpack, Pointed Tip, 5" Long, 1.75" Cut Length, Straight Assorted Color Handles, 12/Pack |
| Additional Information: |
Ideal for arts and crafts. Help children develop good habits to tackle more and more sophisticated projects. Top quality, precision-ground stainless steel blades. Comfortable molded plastic grips. Every child is a creative genius; and with the right scissors, children can more easily grow into their creativity and embrace their unlimited creative potential. From small children to growing teens, Kids and Student Scissors help children develop good habits so that they can tackle more and more sophisticated projects. Top quality, precision-ground stainless steel blades and ergonomic handles provide the proper level of safety while ensuring excellent cutting performance, a comfortable feel and a superior level of control. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 1067002 |
| Manufacturer Name: | Fiskars Brands, Inc. |
| Suggested List Price: | $44.42 |
| Supplier categories | School Supplies, Arts & Crafts, Scissors |
| Country of origin | Viet Nam |
| Unspsc | 44121618 |
| Warranty | Manufacturer's lifetime warranty. |
| Product Compostability Indicator | N |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Overall Length | 5" |
| Handle Color Assortment | Black, Blue, Light Blue, Red |
| Adhesive-Resistant Blades | No |
| Scissors Handle Type | Straight |
| Handle Material(s) | Plastic |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Cutting Tool Style | Children/Students |
| Age Recommendation | Ages 4 and Up |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Blade Material | Stainless Steel |
| Special Features | Kids Scissors 12-Piece Classpack—Designed for children who are just starting to explore their creative skills. |
| Color Family | Multicolor |
| Left/Right Hand Use | Right |
| Scissors Cut Length | 1.75" |
| Global Product Type | Safety/Training Scissors & Shears |
| Scissor Tip Type | Pointed |
| Handle Color | Assorted |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 10.84383 |
| Height: | 5.88 |
| Length: | 12.63 |
| Shipping Dimensions: | 12.63" x 11.63" x 5.88" |
| Upc Code: | 20020335075041 |
| Case Cube: | 0.49982 |
| Weight: | 5.42 |
| Width/Diameter: | 11.63 |
| Unit: Package | |
| Unit: | Package |
| Density: | 11.10276 |
| Height: | 5.63 |
| Length: | 3.75 |
| Shipping Dimensions: | 3.75" x 5.75" x 5.63" |
| Upc Code: | 020335075047 |
| Case Cube: | 0.07025 |
| Weight: | 0.78 |
| Width/Diameter: | 5.75 |

0
