Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Fellowes® LX820™ Classic Full Strip Stapler 20-Sheet Capacity, White
Manufacturer Number: 5011401
Number: FEL-5011401
Add item to cart:
$20.99
/ Each
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Each* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | FEL-5011401 |
| Description: | Fellowes® LX820™ Classic Full Strip Stapler 20-Sheet Capacity, White |
| Additional Information: |
Treated with Microban® antimicrobial technology to help prevent bacteria and works 24/7 for an added level of product protection. Smooth, jam-free performance ensures successful stapling every time, made for use with 0.25" staples. Durable, high quality stapler ergonomically designed for home or office holds full strip of staples. Allows for perfect stapling every time with adjustment depth guide. Built-in stapler remover makes removing staples simple. Low staple indicator lets you quickly see when staples are running low. Engineered to be effortless and designed to be seen, the LX series staplers were built with quality, durability, and function in mind. Constructed with premium materials and offering jam-free performance, the LX Series staplers ensures successful stapling every time. The Fellowes LX820™ Classic Stapler features jam-free stapling and Microban® antimicrobial technology for an added level of product protection. Its built-in low staple indicator allows you to quickly see when staples are running low and opens easily for tacking and pinning any of your project's needs. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 5011401 |
| Manufacturer Name: | Fellowes |
| Suggested List Price: | $20.99 |
| Supplier categories | Office, Staplers & Punches, Staplers |
| Country of origin | CN |
| Unspsc | 44102305 |
| Warranty | Manufacturer's limited three-year warranty. |
| Color Family | White |
| Type of Staple Used | Standard |
| Staple Loading | Top |
| Throat Depth | 2.75" |
| Staple Capacity | 210 Staples |
| Flat Clinch Plate | No |
| Sheet Capacity | 20 |
| Tacking | Yes |
| Leg Size | 0.25" |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Replacement Staples | Fellowes® 5162502 |
| Material(s) | Metal, Plastic |
| Color(s) | White |
| Crown Size | 0.5" |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Power Source(s) | Manual |
| High Capacity Stapling | No |
| Global Product Type | Full-Size Desktop Staplers |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 41.67615 |
| Height: | 5.56 |
| Length: | 11.0 |
| Shipping Dimensions: | 11.0" x 7.62" x 5.56" |
| Upc Code: | 50043859773867 |
| Case Cube: | 0.2697 |
| Weight: | 11.24 |
| Width/Diameter: | 7.62 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 54.5812 |
| Height: | 1.75 |
| Length: | 6.88 |
| Shipping Dimensions: | 6.88" x 2.38" x 1.75" |
| Upc Code: | 043859773862 |
| Case Cube: | 0.01649 |
| Weight: | 0.9 |
| Width/Diameter: | 2.38 |

0
