Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Bankers Box® Heavy-Duty Portable File Letter Files, 14.25" x 8.63" 11.06", Clear/Blue
Manufacturer Number: 0086301
Number: FEL-0086301
Add item to cart:
$38.21
/ Each
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Each* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | FEL-0086301 |
| Description: | Bankers Box® Heavy-Duty Portable File Letter Files, 14.25" x 8.63" 11.06", Clear/Blue |
| Additional Information: |
Provides organized, secure storage and transport of letter-size files. Durable plastic construction with reinforced corners for added strength. Latching lid with internal organizer compartment and comfortable external handle. Built-in hanging rails keep letter-size files organized and accessible. Modular design for easy, stable stacking—stack up to five high! Bankers Box heavy-duty portable file box provides organized, secure storage and transport of letter-size documents. Durable plastic construction features reinforced corners for added strength—stack up to five high! Comfortable handle offers easy lifting and the latching lid, with handy organizer compartment, ensures secure transport. Built-in hanging rail keeps letter-size files organized and accessible. Look for other Bankers Box storage items to help with all of your storage needs. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 0086301 |
| Manufacturer Name: | Fellowes |
| Supplier categories | Office, File Folders, Portable & Storage Box Files, File Boxes |
| Country of origin | US |
| Unspsc | 31141501 |
| Material(s) | Polypropylene |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Maximum Stacking Height | 5 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Color Family | Multicolor |
| Box Type | File Tote |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Compliance Standards | TAA Compliant |
| Inner Depth | 6.75" |
| Color(s) | Clear/Blue |
| Depth | 8.63" |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Fastener Style | Latch |
| Handle | Top Lift-Up Grip |
| Inner Height | 10.75" |
| Width | 14.25" |
| Closure Type | Lift-Off Lid |
| Inner Width | 11.75" |
| Number of Bins | 1 |
| File Size Format | Letter |
| Strength | Heavy-Duty |
| Global Product Type | File Transport Cases |
| Height | 11.06" |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Unit Pack: | 12 |
| Density: | 2.77229 |
| Height: | 11.63 |
| Length: | 28.88 |
| Shipping Dimensions: | 28.88" x 17.63" x 11.63" |
| Upc Code: | 50043859729956 |
| Case Cube: | 3.42677 |
| Weight: | 9.5 |
| Width/Diameter: | 17.63 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 4.05754 |
| Height: | 10.6 |
| Length: | 17.4 |
| Shipping Dimensions: | 17.4" x 14.2" x 10.6" |
| Upc Code: | 043859729951 |
| Case Cube: | 0.70486 |
| Weight: | 2.86 |
| Width/Diameter: | 14.2 |

0
