Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Bankers Box® Heavy Duty Plastic File Storage Letter/Legal Files, 14" x 17.38" 10.5", Clear/Blue
Manufacturer Number: 0086201
Number: FEL-0086201
Add item to cart:
$38.92
/ Each
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Each* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | FEL-0086201 |
| Description: | Bankers Box® Heavy Duty Plastic File Storage Letter/Legal Files, 14" x 17.38" 10.5", Clear/Blue |
| Additional Information: |
Provides organized and secure storage of documents. Made with durable plastic construction and features reinforced corners for added strength – stacks up to five high! Comfortable handles offer easy lifting and the locking lid ensures secure transport. Built-in hanging rail keeps files organized and accessible. Perfect for office or home office use. The Bankers Box Heavy Duty Plastic File Storage provides organized and secure storage of documents. Made with durable plastic construction and features reinforced corners for added strength – stacks up to five high! Comfortable handles offer easy lifting and the locking lid ensures secure transport. Built-in hanging rail keeps files organized and accessible. The heavy duty plastic file storage box is perfect for office or home office use. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 0086201 |
| Manufacturer Name: | Fellowes |
| Supplier categories | Office, File Folders, Portable & Storage Box Files, File Boxes |
| Country of origin | US |
| Unspsc | 31141501 |
| Color(s) | Clear/Blue |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Inner Height | 10.4" |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Color Family | Multicolor |
| Width | 14" |
| Depth | 17.38" |
| Inner Width | 11.75" |
| Strength | Heavy-Duty |
| Number of Bins | 1 |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Inner Depth | 14.5" |
| Handle | Side Lip Grips |
| Box Type | File Storage |
| Maximum Stacking Height | 5 |
| Global Product Type | File Storage Boxes |
| Fastener Style | Latch |
| Closure Type | Lift-Off Lid |
| Material(s) | Polypropylene |
| Height | 10.5" |
| File Size Format | Letter/Legal |
| Compliance Standards | TAA Compliant |
| Product Compostability Indicator | N |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Unit Pack: | 6 |
| Density: | 2.81971 |
| Height: | 18.0 |
| Length: | 28.75 |
| Shipping Dimensions: | 28.75" x 22.5" x 18.0" |
| Upc Code: | 50043859729949 |
| Case Cube: | 6.73828 |
| Weight: | 19.0 |
| Width/Diameter: | 22.5 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 1.91477 |
| Height: | 10.6 |
| Length: | 17.4 |
| Shipping Dimensions: | 17.4" x 14.2" x 10.6" |
| Upc Code: | 043859729944 |
| Case Cube: | 1.49365 |
| Weight: | 2.86 |
| Width/Diameter: | 14.2 |

0
