Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Bankers Box® HANG'N'STOR™ Medium-Duty Storage Boxes Letter/Legal Files, 13" x 16" 10.5", White/Blue, 4/Carton
Manufacturer Number: 00785
Number: FEL-00785
Add item to cart:
$67.12
/ Carton
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | FEL-00785 |
| Description: | Bankers Box® HANG'N'STOR™ Medium-Duty Storage Boxes Letter/Legal Files, 13" x 16" 10.5", White/Blue, 4/Carton |
| Additional Information: |
Save time - transfer active files to inactive storage without removing records from the hanging folders. FastFold® quick and easy assembly. Hanging folders fit securely in box and glide smoothly for easy file access. Made from corrugated cardboard. Lets you transfer hanging files from active to inactive storage without removing records from the hanging folders - you save time! FastFold® quick and easy assembly. Hanging folders fit securely in box and glide smoothly for easy file access. Great for storing home or office files, to keep everything organized and in on place, keeping important information at your fingertips. Made from corrugated cardboard. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 00785 |
| Manufacturer Name: | Fellowes |
| Case count | 4 Each |
| Supplier categories | Office, File Folders, Portable & Storage Box Files, File Boxes |
| Country of origin | US |
| Unspsc | 44111515 |
| Keywords | BANKERS BOX, Bankers Box Files, Bankers Box Storage, Boxes, Cartons, Cases, Containers, Crates;12-1/2" x 15-3/4" x 10-1/2", FELLOWES, File Box, File Boxes, File Storage, File/Storage, Files, HANG 'N' STOR, Hanging File Folder, Hanging File Folder Storage, Letter/Legal Size, Recycled Product, Recycled Products, Storage, Storage Boxes, Storage File, Storage File Box, Storage Files, White |
| Height | 10.5" |
| Width | 13" |
| Inner Width | 12" |
| Package Includes | (8) Plastic Rails, (4) Lids |
| Color Family | Multicolor |
| Handle | Side Hand Holes |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 10% |
| Stacking Strength | 550 lb |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 50% |
| Strength | Medium-Duty |
| Compliance Standards | EPA/CPG Compliant |
| Product Compostability Indicator | N |
| Inner Depth | 15.5" |
| Case Count | 4 Each |
| Box Style | FastFold® Quick & Easy Assembly |
| File Size Format | Letter/Legal |
| Footnote 1 | Stacking Strength is the amount of evenly distributed weight (lbs.) that can be safely stacked on top of a box |
| Footnote 2 | Included plastic channels allow folders to glide smoothly for easy file access |
| Global Product Type | File Storage Boxes |
| Special Features | Includes Plastic Channels |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Number of Bins | 1 |
| Total Recycled Content Percent | 60% |
| Color(s) | White/Blue |
| Closure Type | Lift-Off Lid |
| Box Type | Stackable File Storage |
| Inner Height | 10" |
| Material(s) | 3-Ply Cardboard End, 2-Ply Cardboard Side, 2-Ply Cardboard Bottom |
| Depth | 16" |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 10.94452 |
| Height: | 3.3 |
| Length: | 29.6 |
| Shipping Dimensions: | 29.6" x 19.2" x 3.3" |
| Upc Code: | 50077511007854 |
| Case Cube: | 0.97309 |
| Weight: | 10.65 |
| Width/Diameter: | 19.2 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Unit Pack: | 4 |
| Density: | 8.47814 |
| Height: | 3.0 |
| Length: | 29.5 |
| Shipping Dimensions: | 29.5" x 19.0" x 3.0" |
| Upc Code: | 077511007859 |
| Case Cube: | 0.97309 |
| Weight: | 8.25 |
| Width/Diameter: | 19.0 |

0
